ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Po 30 latach Anglia powraca do węgla
22.05.2020r. 10:32

W brytyjskim dzienniku "The Guardian" ukazał się ostatnio artykuł o budowie nowej kopalni węgla kamiennego w Anglii. Ma to być pierwsza głębinowa kopalnia węgla zaprojektowana w Wielkiej Brytanii w ostatnich 30 latach.

Zakład Woodhouse Colliery wydobywać będzie węgiel koksowy. Powstaje w pobliżu miasteczka Whitehaven w zachodniej Kumbrii, w północno-zachodniej części Anglii. Firma West Cumbria Mining (WCM) rozwija swój projekt na terenie pogórniczym, na których już wcześniej wydobywano węgiel dla hut.

Założono, że realizacja projektu kopalni o wartości 165 mln funtów (ok. 218 mln dolarów USA) pozwoli na wyprodukowanie rocznie do 3,1 mln t węgla koksowego przez co najmniej 40 lat. Firma oszacowała, że na całym obszarze koncesyjnym zalega ponad 750 mln t węgla.

Wstępne studium wykonalności projektu zostało ukończone w maju 2016 r., natomiast ostateczne w czerwcu 2019 r. Przedsięwzięcie uzyskało zgodę na planowanie od Rady Hrabstwa Cumbria (CCC) w marcu ub.r.

Prace przygotowawcze w Woodhouse Colliery ruszyły na początku 2020 r. Pierwsza produkcja węgla planowana jest na 2021 r. Kopalnia ma zatrudniać 500 osób, a w jej łańcuchu dostaw powstanie ok. 2000 miejsc pracy.

Kopalnia znajduje się na terenie byłego zakładu Marchon w Whitehaven. Będzie miała dostęp do pokładów węgla znajdujących się pod dnem morza poprzez istniejącą infrastrukturę kopalni Sandwith Anhydryt. Obecny projekt jest realizowany w części Cumbrian Coalfield (Zagłębia Cumbrian), gdzie fedrowała dawna kopalnia Haig Colliery. Wydobyto w niej 48 mln t węgla koksowego w latach 1914-1986 i to w większość spod dna morskiego ponad sześć km od brzegu.

Woodhouse Colliery będzie wybierać węgiel w dwóch głównych pokładach - Bannock Band i Main Band o średniej miąższości 2,4 m. Firma w latach 2014-2015 przeprowadziła serię poszukiwań surowca na lądzie i pod dnem morskim.

Węgiel zidentyfikowany w projekcie jest twardym węglem koksującym (HV HCC). Jest szeroko stosowany w produkcji stali. Charakteryzuje się bardzo niską zawartością popiołu (poniżej 4 proc.) oraz wyjątkowo niską zawartością fosforu (mniej niż 0,01 proc.).
W kopalni Woodhouse zostanie zastosowany system filarowo ubierkowy. Podziemne wydobycie zostanie przeprowadzone w ciągu pierwszych pięciu lat na obszarze 302 ha. Wydobycie węgla w rejonie przybrzeżnym i pod dnem morskim będzie prowadzone w późniejszych etapach i będzie ukierunkowane na pokłady znajdujące się ok. 350 m pod powierzchnią.

W kopalni używane będą kombajny chodnikowe typu Continuous Miners. Zostaną wykorzystywane do cięcia węgla, który samochody typu shattle cars będą przewozić do przenośnika taśmowego. Ten przetransportuje go na powierzchnię do nowego zakładu przeróbczego na starym terenie Marchon w pobliżu Whitehaven.

Uzdatniony węgiel zostanie dostarczony do stacji ładowania pociągów w terminalu masowym Redcar za pośrednictwem przenośnika o długości 2,2 km. Stamtąd trafi sześcioma pociągami dziennie do producentów stali w Wielkiej Brytanii lub w Europie kontynentalnej. Węgiel metalurgiczny będzie dostarczany do brytyjskich hut m.in. w Scunthorpe i Port Talbot.

Firma West Cumbria Mining otrzymało na realizację projektu 14,7 mln funtów (ok. 25 mln dolarów) od EMR Capital Resources Fund 1, tj. prywatnego funduszu koncertującego się na górnictwie, a mającego siedzibę w Australii.

To już kolejna australijska firma, która inwestuje w kopalnie w Europie. Podobne plany próbują zrealizować Australijczycy w Polsce.

Deweloper West Cumbria Mining Limited zapowiedział, że produkcja 2,5 mln t węgla koksowego rocznie ograniczy import tego surowca z USA, Kanady, Rosji i Kolumbii.

Aby złagodzić wpływ kopalni na środowisko, zostanie zbudowana farma słoneczna o mocy 50 megawatów, która zaspokoi około jednej trzeciej jej zapotrzebowania na energię.

Dodaj nowy Komentarze ( 10 )

KOMENTARZE ( 10 )


Autor: Eko 22.05.2020r. 10:41
Sam już nie wiem. Niemcy oddają nowe elektrownie węglowe (Datteln), Anglicy budują kopalnie węglowe, a my mamy zlikwidować Śląsk?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Zielny 22.05.2020r. 11:12
Tak, bo to się będzie opłacało NIemcom i Anglikom.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: kontrowersyjny 22.05.2020r. 12:00
Niemcy, jak to Niemcy zawsze czynili wszystko co jest zgodne z ich interesem narodowym i nie obchodziło ich szczekanie greenpeaców.
Brytyjczycy, dzięki wyjściu z Unii, mogą prowadzić działalność bez sztucznie wymyślonych opłat dla górnictwa i energetyki, jak opłaty emisyjne, ef. energetycznej czy innych. Więc, to się po prostu będzie opłacać.
My jesteśmy, jak piesek, na sznurku innych Państw UE więc się zamkniemy... prędzej czy później.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: antymonopol 22.05.2020r. 15:07
Albo nie wiesz o czym piszesz albo kłamiesz bo kopa lnie nie płacą opłat za emisję a ta angielska jest na węgiel koksowy i jest podmorską. A nasze kopalni e są nierentowne bo mają najdroższy węgiel na świec ie którego nikt nie chce kupować i dlatego na zwała ch już jest go rekordowe 16 mln t przez patologię związkową.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Yogi 26.05.2020r. 20:00
Sam jesteś patologia, przeczytaj to co nabazgrałeś!
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Myślący 22.05.2020r. 12:04
Ale czytasz ze zrozumieniem? Węgiel koksujący do produkcji stali, a nie do palenia w paleniskach do produkcji energii elektrycznej czy ciepła. Trzeba to zapisać wielkimi literami, aby dotarło???
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Eko 22.05.2020r. 15:02
A produkacja koksu i stali nie powoduje emisjie CO2?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Yogi 26.05.2020r. 20:03
Tak powoduje emisję CO2, w związku z tym wystrugaj sobie samochodzik i ekologiczny rowerek z drewna.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Wilek 22.05.2020r. 12:09
Zapewne nie musielibyśmy likwidować gdyby koszty wydobycia były niższe niż koszty zakupu zza granicy. Opłaty za CO2 na pewno długo będziemy ponosić bo jeszcze droższa byłaby szybka przesiadka na źródła odnawialne lub import energii. No i mamy trochę nowych i zmodernizowanych bloków na węgiel o niezłych parametrach. Inną kwestią jest pytanie dlaczego najpierw zlikwidowano kopalnie w Wałbrzychu gdzie akurat był węgiel koksujący i antracyt?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: histo/eryk 22.05.2020r. 16:40
budują biedaszyby
bo
chindie tę wojnę wygrały
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 10 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE