ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Niemiecki Trybunał Federalny potwierdził prawo klienta Volkswagena do odszkodowania
25.05.2020r. 15:45

Będący najwyższą niemiecką instancją sądową, Trybunał Federalny (BGH) zatwierdził w poniedziałek wyrok Wyższego Sądu Krajowego w Koblencji, nakazujący spółce Volkswagen wypłacenie odszkodowania nabywcy napędzanego silnikiem Diesla samochodu ze zmanipulowanym systemem neutralizacji spalin.

Jak jednocześnie zaznaczył, jego orzeczenie ukazuje, czym powinny kierować się sądy przy rozpatrywaniu większości podobnych pozwów, których jest obecnie w Niemczech na wokandzie około 60 tys. Mający swa siedzibę w Karlsruhe BGH nie zajmował się wcześniej żadną taka sprawą.

We wrześniu 2015 roku w efekcie przeprowadzonego przez podległą władzom USA Agencję Ochrony Środowiska (EPA) dochodzenia Volkswagen przyznał się, że w około 11 mln swych samochodów z silnikami wysokoprężnymi zainstalował oprogramowanie, które w celach oszczędnościowych manipulowało układem neutralizowania tlenków azotu. Wyłączony podczas normalnej eksploatacji samochodu układ zaczynał funkcjonować dopiero po rozpoznaniu, że silnik poddawany jest testom.

Volkswagen znalazł się w ten sposób w centrum największego skandalu, jaki dotknął w ostatnich latach globalną branżę motoryzacyjną. Niemiecki koncern stanął w obliczu wieloletnich procesów sądowych oraz miliardowych kar za łamanie przepisów o normach technicznych i ochronie środowiska.

BGH podtrzymał decyzję sądu w Koblencji, zobowiązującą Volkswagena do wypłacenia 25,6 tys. euro wraz z odsetkami powodowi Herbertowi Gilbertowi za zwrot samochodu VW Sharan, który nabył on jako używany w 2014 roku za 31,5 tys. euro. Uznano, że kierując się informacjami z reklamy Gilbert kupił pojazd pozbawiony w rzeczywistości obiecywanych cech.
Powód domagał się początkowo od koncernu takiej samej kwoty, jaką zapłacił sprzedawcy. Sąd Krajowy wziął jednak pod uwagę oszacowaną przez siebie na 300 tys. kilometrów przebiegu żywotność samochodu i odpowiednio zmniejszył roszczenie.

Także BGH zwrócił uwagę na konieczność uwzględniania liczby przejechanych kilometrów przy ustalaniu wysokości rekompensaty. Zauważył ponadto, że przedstawiona przez Volkswagena oferta modyfikacji oprogramowania nie mogła unieważnić roszczenia, gdyż szkoda zaistniała już w momencie kupna samochodu.

Po ogłoszeniu wyroku Trybunału Federalnego Volkswagen oświadczył, że inne podobne spory będzie się starał uregulować w sposób "pragmatyczny i prosty", proponując jednorazowe odszkodowania, których "wysokość będzie uzależniona od konkretnego przypadku".

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE