ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Riley: decyzja BNetzA nie oznacza śmierci Nord Stream 2
25.05.2020r. 19:33

"Nie należy interpretować ostatnich doniesień medialnych, że projekt Nord Stream 2 jest w niebezpieczeństwie, bo niemiecki organ regulacyjny Bundesnetzagentur (BNetzA) może nie przyznać mu odstępstwa od unijnej dyrektywy gazowej. Nawet jeśli taka decyzja jest ostateczna, to nie oznacza ona śmierci Nord Stream 2 - pisze dr Alan Riley dla International Centre for Defence and Security.

"Bardziej prawdopodobne jest, że możemy zmierzyć się ze zmianą argumentacji wysuniętej przez Nord Stream 2 i jego zwolenników, aby pomyślnie zrealizować projekt. Zamiast przyznać odstępstwo, które było przedmiotem debaty i dyskusji na temat regulacji, niemieckie organy regulacyjne mogą podjąć decyzję, która rzekomo (ale w rzeczywistości) nie jest zgodna z prawem UE i która w rzeczywistości daje Gazpromowi pełną swobodę korzystania z gazociągu" - przekonuje Alan Riley.

"Rosja stoi w tyle za swoim niewymuszonym błędem w walce z Arabią Saudyjską podczas wojny cenowej podczas pandemii. Musiała zaakceptować czterokrotnie wyższy poziom cięć w umowie z OPEC z 9 kwietnia niż w umowie, której podpisania odmówiła 6 marca. Tymczasem, chociaż skala cięć OPEC i Rosji jest ogromna, są one przyćmione przez zniszczenie popytu wywołane przez wirusa. W tym samym czasie, gdy załamało się główne źródło dochodów budżetowych, Moskwa walczy, jak każde inne państwo, z wysokimi kosztami pandemii" - pisze ekspert.

"W tym kontekście media podają, że BNetzA prawdopodobnie będzie wymagać, aby gazociąg Nord Stream 2 w pełni podlegał unijnej dyrektywie gazowej, sugerując, że Moskwa może wkrótce zrezygnować z gazociągu. Nie będzie jednak miało to miejsca. Nie zatrzymano ukończenia budowy lądowej odnogi Nord Stream 2, czyli EUGAL. Nord Stream 2 jest nadal w trakcie przygotowywania statku do układania rurociągów w celu dokończenia prac w sposób, który nie naruszy sankcji USA. Lobbing na rzecz rurociągu jest kontynuowany w mediach oraz w Waszyngtonie, Brukseli i Berlinie" - twierdzi, cytowany przez "BiznesAlert.pl" Alan Riley.
"Dlatego pomimo doniesień medialnych nie można zlekceważyć możliwości, że BNetzA będzie jeszcze w ostatniej chwili, pod koniec tego miesiąca, decydować, że w końcu Nord Stream 2 może otrzymać odstępstwo od stosowania unijnej dyrektywy gazowej. Argument, że można przyznać odstępstwo, jest absurdalny z prawnego punktu widzenia. Łatwiejsze warunki regulacyjne procedury odstępstwa są dostępne tylko dla rurociągów ukończonych do 23 maja 2019 r. W tym dniu ukończono nie tylko 40 proc. rurociągu, ale Nord Stream 2 nie posiadał nawet pozwolenia na trasę dla duńskiego odcinka proponowanej trasy, w związku z tym nie mógł w rzeczywistości przedstawić trasy, którą przebiegałby cały rurociąg 23 maja 2019 r." - pisze Riley.

"Słaba argumentacja na rzecz odstępstwa niekoniecznie oznacza, że BNetzA nie będzie starać się o przyznanie odstępstwa. Wystarczy spojrzeć na niemiecką reakcję na sprawę OPAL w sprawie T-883/16 Polska przeciwko Komisji. W tej sprawie Sąd UE uchylił decyzję Komisji Europejskiej rozszerzającą przepustowość Gazpromu na gazociąg OPAL, odnogę gazociągu Nord Stream 1. Sąd UE wydał uzasadnione i oparte na zasadach orzeczenie na podstawie art. 194 ust. 1 TFUE argumentując, że prawo energetyczne UE zawierało ogólną zasadę solidarności. Trybunał argumentował, że organ regulacyjny państwa członkowskiego i/lub Komisja Europejska, biorąc pod uwagę duży projekt energetyczny, musiały uwzględnić interesy wszystkich państw członkowskich i Unii jako całości. Ten "test solidarności" nie miał miejsca w sprawie OPAL (a gdyby tak się stało, mało prawdopodobne byłoby, aby Gazprom uzyskał znaczący wzrost dostępu do przepustowości rurociągu OPAL ze względu na szkodę interesów innych państw UE) oraz w wyniku tego decyzja Komisji została skreślona" - twierdzi ekspert.
International Centre for Defence and Security , BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE