ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Macron ogłosił plan wsparcia sektora motoryzacji
26.05.2020r. 20:24

"Plan wsparcia sektora motoryzacji w związku z kryzysem wywołanym przez pandemię koronawirusa wart będzie 8 mld euro, a Francja ma stać się pierwszym w Europie producentem samochodów elektrycznych" - powiedział we wtorek prezydent Emmanuel Macron.

Macron przedstawił długo oczekiwany plan wsparcia dla sektora motoryzacji w fabryce silników elektrycznych Valeo w Etaples w departamencie Pas-de-Calais na północy kraju.

Prezydent chce, aby Francja stała się pierwszym krajem w Europie pod względem produkcji ekologicznie czystych pojazdów. Około 1 mln samochodów elektrycznych ma być produkowanych we Francji rocznie od 2025 r.

Macron wyraził też nadzieję, że trzy czwarte Francuzów będzie mogło zaopatrzyć się pojazd elektryczny.

Plan wsparcia o wartości 8 mld euro składa się z trzech elementów: wsparcia popytu na rynku wewnętrznym, wsparcia produkcji oraz zachęt do wprowadzania innowacji w fabrykach francuskich koncernów.

Macron ogłosił przyznanie premii dla kupujących samochody. "Wyjątkowy bonus za przekwalifikowanie", jak określił szef państwa, będzie przyznawany od początku czerwca dla 200 tys. pierwszych sprzedanych w tym czasie pojazdów. Premia wyniesie 3 tys. euro na zakup nowego lub używanego pojazdu i 5 tys. euro w przypadku pojazdu elektrycznego.

Poza premią przyznawaną od czerwca, prezydent zapowiedział również przyznawanie stałych premii za zakup samochodów elektrycznych w wysokości 7 tys. euro dla osoby prywatnej oraz 5 tys. euro dla firm i 2 tys. euro na zakup samochodów o napędzie hybrydowym, które wcześniej były wykluczone z zakupów preferowanych.

Do 2021 r. zostanie zainstalowanych we Francji 100 tys. terminali elektrycznych - poinformował szef państwa. Wcześniej zapowiadano, że nastąpi to do 2022 r.

Sektor motoryzacyjny zapewnia we Francji 400 tys. bezpośrednich miejsc pracy oraz 900 tys. z poddostawcami i usługami. Około 250 tys. pracowników z 1,5 tys. firm sektora znajduje się obecnie na postojowym, pobierając wynagrodzenie z tzw. mechanizmu częściowego bezrobocia.

Przed ogłoszeniem planu prezydent zaprosił do Pałacu Elizejskiego we wtorek prezesa Grupy Renault, Jeana-Dominique Senarda oraz przedstawicieli koncernów PSA i Toyoty.
Media, powołując się na źródła w koncernie Renault, informują o planach grupy dotyczącego zamknięcia czterech fabryk we Francji mimo rządowego planu wsparcia w wysokości 5 mld euro, o którego przyznaniu informował w kwietniu minister gospodarki i finansów Bruno Le Maire.

Prezydent zapewnił we wtorek, że za wszelką cenę państwo, wraz z szefami firm samochodowych, będzie walczyć o uniknięcie zamykania fabryk oraz bankructw firm z sektora motoryzacji, "który stanowi o francuskiej tożsamości" oraz jest nieodzownym elementem kultury przemysłowej i społecznej kraju.

"Wszyscy pracownicy (z zakładów) Maubeuge i Douai (koncernu Renault) mają gwarancje dotyczące ich przyszłości w ramach grupy" - zapewnił prezydent.

Macron ogłosił również utworzenie funduszu o wartości 600 mln euro dla firm - poddostawców sektora motoryzacyjnego w celu wsparcia ich aktywności w związku z kryzysem Covid-19.

Macron zapewnił również, że francuskie koncerny będą uczestniczyć w niemiecko-francuskim projekcie budowy europejskiego silnika elektrycznego.

Poinformował, że zarówno koncerny Renault, jak i PSA są gotowe wprowadzać wielkie innowacje, w czym państwo będzie partycypować finansowo.

Prezydent przypomniał, że plan wsparcia europejskiej gospodarki w czasie kryzysu Covid-19 o wartości 500 mld euro, który ogłosił w zeszłym tygodniu wraz z kanclerz Angelą Merkel, obejmie również sektor motoryzacyjny.


Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE