ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Ceny ropy w USA pod presją z powodu decyzji Rosji
27.05.2020r. 07:52

Ceny ropy na amerykańskiej giełdzie paliw spadają z najwyższych poziomów od 11 tygodni. Notowania surowca są pod presją, bo Rosja planuje rozpoczęcie od lipca łagodzenia cięć dostaw swojej ropy - informują maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na lipiec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 34,15 USD, po zniżce ceny o 0,61 proc.

Ropa Brent w dostawach na lipiec na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie jest wyceniana po 36,02 USD za baryłkę, niżej o 0,41 proc.

Rosja, członek sojuszu producentów ropy OPEC+, którzy zobowiązali się w IV do ograniczenia dziennej podaży ropy od 1 maja o prawie 10 mln baryłek, teraz planuje, że już w lipcu może rozpocząć łagodzenie wprowadzonych cięć produkcji swojej ropy.

"Rosja jest zdeterminowana, aby zacząć łagodzić cięcia wydobycia ropy już od lipca" - podały anonimowe źródła.

Rosjanie zmniejszyli produkcję ropy o 2 mln b/d osiągając cel ustalony w ramach porozumienia OPEC+.

Inne kraje produkujące ropę, spoza OPEC+, w tym Stany Zjednoczone, Kanada i Norwegia, obniżyły produkcję ropy o 3,5-4,0 mln b/d - wynika z szacunków Ministerstwa Energii Rosji.

Kraje OPEC+ przygotowują się do spotkania za dwa tygodnie, a członkowie grupy zastanawiają się już czy przedłużyć niższe dostawy ropy na kolejne miesiące, czy też złagodzić cięcia.
Decyzja zostanie podjęta podczas obrad kartelu i jego sojuszników 9-10 czerwca.

Arabia Saudyjska - największy producent ropy w OPEC, naciska na przedłużenie cięć dostaw ropy.

Analitycy zwracają uwagę, że z kolei Rosja tradycyjnie preferuje ostrożne podejście przed spotkaniami OPEC+, i zazwyczaj decyzje dotyczące propozycji swoich partnerów z OPEC+ podejmuje w ostatniej chwili.

"Przed spotkaniem OPEC+ 9-10 czerwca uwaga będzie zwrócona na to, jakie będzie stanowisko Rosji i Arabii Saudyjskiej w strategii zarządzania podażą ropy w II połowie 2020 r." - mówi Vandana Hari, założycielka Vanda Insights.

"Na razie rynek może uważać łagodzenie cięć dostaw ropy z OPEC+ już od lipca jako przedwczesne działanie" - dodaje.

Obecnie nadwyżka podaży ropy na świecie wynosi według szacunków analityków 7-12 mln baryłek dziennie.

Na zakończenie poprzedniej sesji ropa na NYMEX kosztowała ponad 34 USD za baryłkę, najwyżej od marca. Surowiec zdrożał we wtorek o 3,3 proc.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE