ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Rosja planuje wykorzystać izotop plutonu Pu-238 jako źródło energii dla pojazdów kosmicznych
27.05.2020r. 09:22

Rosyjscy naukowcy, specjaliści od energii jądrowej przygotowują propozycję uzyskiwania izotopu plutonu-238 w reaktorach pracujących na neutronach prędkich, które działają w elektrowni jądrowej w Biełojarsku. Ma on być wykorzystywany, jako źródło energii dla pojazdów kosmicznych i różnych odległych autonomicznych instalacji.

Specjaliści z rosyjskiego Instytut Fizyki i Energetyki (IPPE) z siedzibą w Obnińsku w Rosji otrzymali zadanie od macierzystej państwowej korporacji Rosatom, aby opracowali warunki dla rozwoju technologii produkcji tego izotopu na dużą skalę.

IPPE jest instytutem badawczo-rozwojowym w dziedzinie technologii jądrowej. Powstał w maju 1946 r. w celu wdrożenia i rozwoju energetyki jądrowej. Instytut opracowuje konstrukcje reaktorów jądrowych i rozwiązuje zadania naukowe i inżynieryjne w dziedzinie energetyki jądrowej. Personel Instytutu zbudował pierwszą na świecie elektrownię jądrową w Obnińsku. Reaktor energetyczny AM-1 ("Атом Мирный") został uruchomiony w IPPE 27 czerwca 1954 r.

Izotop plutonu Pu-238 ma zastosowanie do produkcji prądu w radioizotopowych generatorach termoelektrycznych (RTG), które są wykorzystane w międzyplanetarnych misjach badawczych oraz do zasilania autonomicznych instalacji w odległych lokalizacjach (np. boje sygnalizacyjne na morzu). Pluton-238 ma stosunkowo długi okres połowicznego rozpadu (rzędu 88 lat) i dlatego jest w stanie zasilać aparaturę zainstalowaną na pokładzie pojazdów kosmicznych przez długi czas.
Pluton-238 powstaje w wyniku napromieniowania w reaktorze jądrowym izotopu neptun-237 uzyskanego w procesie przeróbki wypalonego paliwa jądrowego. Obecnie Pu-238 produkowany jest w Rosji w małych ilościach z wykorzystaniem reaktorów przemysłowych w Mayak Production Association w Oziersku. Jednak reaktory na neutronach prędkich działające w Belojarsku mogłyby wyprodukować do 100 kilogramów rocznie Pu-238 w konkurencyjnej cenie.

Celem projektu zleconego IPPE jest ocena możliwości i technicznej wykonalności produkcji na dużą skalę plutonu-238 z neptunu-237 w reaktorach prędkich BN-600 i BN-800, działających w blokach energetycznych nr 3 i 4 EJ Biełojarsk. IPPE został wyznaczony na lidera naukowego projektu wykorzystania tych reaktorów do produkcji Pu-238.
NEInt , CIRE.PL

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE