ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Niemcy nadal dyskutują o kształcie strategii wodorowej
27.05.2020r. 11:22

Ministerstwo Gospodarki oraz Ministerstwo Badań i SPD nadal spierają się o to, jak ambitna powinna być niemiecka strategia wodorowa - czytamy w BiznesAlert.pl.

Niedługo Komisja Europejska ma ogłosić wsparcie dla odnawialnych źródeł energii i zielonego wodoru w ramach funduszu na odbudowę, Ministerstwo Gospodarki nadal nie ustaliło kształtu strategii wodorowej, która powinna była zostać przyjęta od końca ubiegłego roku. Jak podają Süddeutsche Zeitung i Tagesspiegel, temat został dziś ponownie usunięty z porządku obrad rządu federalnego.

Coraz więcej krajów przedstawia mniej lub bardziej ambitne plany budowy zielonej infrastruktury wodorowej. Rosja chce zostać wiodącym światowym producentem i eksporterem zielonego wodoru do 2035 roku - niemiecki minister gospodarki Peter Altmaier wyznaczył podobny cel, ale od miesięcy był problem z ostateczną koordynacją krajowej strategii wodorowej, która po raz kolejny znalazła się w porządku obrad w rządzie. Przedmiotem sporu między Federalnym Ministerstwem Gospodarki z jednej strony a koalicjantem SPD i Federalnym Ministerstwem Badań kierowanym przez CDU z drugiej strony jest to, czy należy zbudować pięć lub dziesięć gigawatów elektrolizerów do produkcji wodoru.
Niemcy chcą, by do 2030 roku udział odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym wzrósł do 65 procent, ale budowa dodatkowych 10 GW mocy wyłącznie na potrzeby produkcji wodoru może utrudnić osiągnięcie tego celu, szczególnie w kontekście ustawy odległościowej, która zabrania budowy nowych turbin w promieniu kilometra od budynków mieszkalnych - wprawdzie na mocy ustaleń politycznych decyzje w tej kwestii mają podejmować landy, ale nie musi to oznaczać, że rozwój energetyki wiatrowej znowu przyspieszy. Ministerstwo Gospodarki rozważa przyjęcie rozwiązania, które zakładałoby przeznaczenie 10 GW mocy na produkcję wodoru, ale niekoniecznie tylko na terenie Niemiec, tylko za pomocą niemieckiej technologii.

Wykorzystanie wodoru na szeroką skalę może okazać się idealnym sposobem na dekarbonizację szeregu strategicznych gałęzi gospodarki, jak transport, przemysł i energetyka. Duże nadzieje wiąże z nim kilka krajów związkowych: Nadrenia-Palatynat stawia na pojazdy użytkowe w swojej strategii dotyczącej wodoru, a Bawaria przedstawi swoją strategię w następny piątek. Brandenburgia chce także stać się wiodącą lokalizacją dla technologii wodorowych- czytamy w BiznesAlert.pl.
Suddeutsche Zeitung/Tagesspiegel , BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: kreatywny innowator 29.05.2020r. 16:58
oczywiście deuterowych z laserami femtosekundowymi
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE