ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Orlen zapowiada budowę hubów wodorowych
27.05.2020r. 13:18 27.05.2020r. 11:24

PKN Orlen wybuduje w 2021 r. hub wodorowy we Włocławku, gdzie działa spółka Anwil z Grupy Orlen, przetarg na realizację tej inwestycji ma być ogłoszony do końca sierpnia. Inwestycja zakłada m.in. budowę instalacji produkującej wodór w jakości paliwa transportowego. Jak zapowiada prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, podobny hub ma powstać w Płocku.

Z informacji Koncenu wynika, że w ramach inwestycji ma powstać instalacji do produkcji wodoru w jakości paliwa transportowego, a także infrastruktura logistyczna oraz stacja tankowania.

Jednocześnie Orlen informuje, że podpisał już porozumienia z samorządami będącymi potencjalnymi odbiorcami wodoru.W innym wpisie na Twitterze prezes PKN Orlen Daniel Obajtek ocenił: "Inwestycja we Włocławku to milowy krok, który pozwoli nam zająć pozycję lidera w segmencie paliw alternatywnych". "W kolejnym etapie wybudujemy podobny hub w rafinerii w Płocku. Instalacja doczyszczania wodoru powstaje też w naszej biorafinerii w Trzebini" - podkreślił jednocześnie w środę szef płockiego koncernu.

Informując o projekcie, PKN Orlen wyjaśnił, że w ramach inwestycji we włocławskim Anwilu powstanie instalacja produkująca wodór w jakości paliwa transportowego, infrastruktura logistyczna, a także stacje tankowania. "Paliwo, na pierwszym etapie dystrybucji, będzie przeznaczone przede wszystkim dla transportu publicznego i towarowego" - oznajmił płocki koncern. Podkreślił, iż podpisał już kilka porozumień z samorządami, będącymi potencjalnymi odbiorcami wodoru.

"Do końca 2021 r. PKN Orlen wybuduje we Włocławku hub wodorowy, który docelowo będzie mógł wytwarzać do 600 kg doczyszczonego wodoru na godzinę" - zapowiedziała spółka w środowym komunikacie. Wyjaśniła, że w pierwszym etapie moce produkcyjne instalacji będą wynosiły ok. 170 kg na godzinę, "jednak jej konstrukcja modułowa pozwoli na elastyczne zwiększanie produkcji wraz ze wzrostem popytu". "Do końca sierpnia koncern ogłosi postępowanie przetargowe na realizację inwestycji hubu wodorowego we Włocławku, zlokalizowanego na terenie zakładu Anwil" - oznajmił płocki koncern.

"Doskonale zdajemy sobie sprawę z wyzwań związanych z globalnym trendem nowej mobilności, dlatego nasza strategia zakłada również sukcesywny rozwój paliw alternatywnych i technologii niskoemisyjnych. Jesteśmy przekonani, że w przyszłości wodór będzie bardzo istotnym paliwem wykorzystywanym w transporcie, dlatego intensyfikujemy nasze prace w tym obszarze. Naszym celem jest umacnianie pozycji lidera na tym wymagającym rynku" - oświadczył prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, cytowany w środowej informacji płockiego koncernu.

Jak ocenił, inwestycja, obejmująca budowę hubu wodorowego we włocławskim Anwilu, "to milowy krok", który umożliwi Grupie Orlen skuteczne konkurowanie "z największymi graczami w naszym regionie". "W kolejnym kroku planujemy realizację podobnego hubu w rafinerii PKN Orlen w Płocku. Instalacja doczyszczania wodoru powstaje też w naszej biorafinerii w Trzebini" - podkreślił Obajtek.
Odnosząc się do inwestycji, która ma być realizowana we włocławskim Anwilu, PKN Orlen zapowiedział, że tamtejszy kompleks składał się będzie m.in. z instalacji doczyszczania wodoru, infrastruktury załadunku paliwa na ciężarówki i cysterny, a także z systemu dostarczania paliwa wodorowego oraz dwóch stacji tankowania. Jak dodał koncern, "wodór doczyszczany we Włocławku, na pierwszym etapie dystrybucji, będzie przeznaczony przede wszystkim dla transportu publicznego i towarowego, w tym szynowego".

PKN Orlen podał jednocześnie, że podpisał już listy intencyjne o współpracy na rzecz rozwoju transportu publicznego zasilanego wodorem z Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią, Krakowskim Holdingiem Komunalnym i Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacyjnym w Krakowie oraz z Urzędem Miasta Płocka. "Porozumienia z kolejnymi samorządami są w trakcie uzgodnień" - zaznaczyła spółka. Przypomniała, że już wcześniej podpisała list intencyjny z PESA Bydgoszcz "na budowę lokomotywy zasilanej wodorem, która będzie wykorzystywana na potrzeby logistyczne PKN Orlen".

Według płockiego koncernu, "wraz z rozwojem rynku paliwo wodorowe trafi także do samochodów osobowych i autobusów dalekobieżnych". "W długiej perspektywie koncern zakłada dostawy wodoru na potrzeby statków, promów, czy zastosowań stacjonarnych, jak ogrzewnictwo. Planowana jest również możliwość sprzedaży wodoru podmiotom trzecim, które wprowadzą go na inne rynki zbytu, np. do przemysłu spożywczego czy metalurgicznego" - przyznał PKN Orlen.

Koncern przypomniał, że oprócz hubu wodorowego we Włocławku i podobnej inwestycji planowanej w Płocku, rozwija też technologie wodorowe w biorafinerii swej innej spółki zależnej - Orlen Południe w Trzebini. "Rozpoczęcie produkcji wodoru w jakości paliwa transportowego planowane jest tam w 2021 r" - przekazał PKN Orlen. Wspomniał przy tym, że kierowcy samochodów osobowych mogą już zatankować wodór na dwóch stacjach Grupy Orlen w Niemczech, a w czerwcu 2021 r. taka możliwość pojawi się również na trzech stacjach paliw w Czechach.

"Sieć wodorowego transportu publicznego realnie wpływa na zwrot kosztów inwestycji w stacje ładowania i wspiera raczkujący, ale posiadający znaczny potencjał, indywidualny transport wodorowy, który także jest obszarem strategicznych inwestycji PKN Orlen" - podkreślił Józef Węgrecki, członek zarządu spółki ds. operacyjnych. Zwrócił uwagę, że "szczególnie na pierwszym etapie rozwoju technologii wodorowej, będzie miała ona największe znaczenie w transporcie publicznym i towarowym".

"Dlatego podejmujemy współpracę zarówno z samorządami, jak i firmami transportowymi, która umożliwi nam z jednej strony zajęcie silnej pozycji na rynku, a drugiej da możliwość samodzielnego rozwijania technologii" - wyjaśnił Węgrecki. Jak dodał, w miastach północnej i zachodniej Europy projekty testowe wodorowego transportu publicznego są rozszerzane, a niskoemisyjne autobusy stają się integralnym elementem lokalnej infrastruktury publicznej. "To dobry kierunek" - ocenił członek zarządu PKN Orlen ds. operacyjnych.

Koncern wspomniał, że inwestycje w infrastrukturę dla transportu opartego o paliwo wodorowe wpisują się w europejską strategię zrównoważonego rozwoju i odpowiadają na unijne cele środowiskowe zakładające, że do 2030 r. branża transportowa zminimalizuje emisje gazów cieplarnianych do atmosfery o 30 proc. w porównaniu z wartościami z 2005 r. "Obok elektromobilności i biopaliw II generacji, wodór jest wymieniany jako paliwo przyszłości, które może realnie doprowadzić do realizacji europejskich celów środowiskowych" - podkreślił PKN Orlen.

Odnosząc się do efektów stosowania paliw alternatywnych, koncern podał, iż np. autobus z napędem wodorowym ma zasięg ok. 350-450 km, przy czym na jednym tankowaniu, trwającym ok. 10 minut, może jeździć przez cały dzień. Wskazał też, że w cyklu eksploatacji, szacowanej na ok. 12 lat, zastąpienie jednego autobusu miejskiego z silnikiem diesla na pojazd z napędem wodorowym, może zapobiec emisji 800 ton dwutlenku węgla do atmosfery, a ponadto silniki autobusów na wodór są ok. 20 proc. cichsze od tradycyjnych napędów.

Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 2 )


Autor: wiara 28.05.2020r. 09:09
Dzień dobry, autobusy wodorowe nie są 20% cichsze od tradycyjnych busów. Badania UF Fuel Cell Laboratory już w 2002... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: kreatywny innowator 29.05.2020r. 16:57
oczywiście z deuterem
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE