ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Koncern EDF planuje budowę dwóch reaktorów EPR w Sizewell C
27.05.2020r. 11:45

EDF, francuski państwowy koncern energetyczny, ma zamiar przedłożyć plany budowy dwóch reaktorów EPR w elektrowni jądrowej Sizewell C w Wielkiej Brytanii. Przewidywany koszt projektu wynosi 18 miliardów funtów, a elektrownia dostarczy 7 proc. energii elektrycznej w kraju.

Według doniesień The Times, chiński koncern jądrowy China General Nuclear (CGN) ma finansować 20 proc. projektu Sizewell C, a EDF poniesie resztę kosztów.

EDF zamierza zbudować EJ Sizewell C, na wybrzeżu Suffolk w południowo-wschodniej Anglii, jako powtórzenie projektu elektrowni Hinkley Point C, co ma obniżyć jego koszt.

W styczniu The Times donosił, że EDF "ściga się z czasem", aby zapewnić finansowanie dla dwóch nowych jednostek w Sizewell C, ponieważ opóźnienia mogą spowodować, że projekt będzie zbyt drogi.

Według londyńskiej gazety francuski gigant energetyczny zatrudnił firmę Rothschild, jako doradcę finansowego projektu i powiedział, że chce w tym roku uzyskać "ostateczną decyzję" od rządu, aby mógł rozpocząć budowę w 2022 r.

EDF, który obecnie buduje dwie nowe jednostki EPR w elektrowni Hinkley Point C w Somerset, w południowo-zachodniej Anglii, powiedział, że może znacznie obniżyć koszty Sizewell C, w tym poprzez przenoszenie pracowników i sprzętu pomiędzy budowami.

Rząd brytyjski poinformował w ubiegłym roku, że nowe elektrownie jądrowe mogą być uruchamiane w ramach nowego modelu finansowania i inwestycji rządowych mających na celu ograniczenie emisji brytyjskiego sektora energetycznego.
Rząd przedstawił propozycję wykorzystania metody regulowanej bazy aktywów (RAB) w celu przyciągnięcia "znacznych prywatnych inwestycji" dla przyszłej energetyki jądrowej w Wielkiej Brytanii. Nowa struktura finansowania mogłaby zostać wykorzystana w przypadku Sizewell C.

EDF Energy twierdzi, że Sizewell C, jako niemal replika Hinkley Point C będzie tańsza w budowie i finansowaniu. Skorzysta z doświadczenia inżynierów, wykonawców i dostawców Hinkley Point C, a także z innych projektów jądrowych, w tym z działających elektrowni EPR w Chinach.

Hinkley Point C, który ma rozpocząć działalność komercyjną w 2025 r., jest pierwszą nową generacją elektrowni jądrowych w Wielkiej Brytanii.

Kolejne rządy poparły pomysł budowy serii nowych elektrowni jądrowych, aby zastąpić istniejące reaktory, które wkrótce zostaną zamknięte. Jednak projekty Moorside w Cumbrii i Wylfa w Anglesey zostały porzucone z powodu problemów z finansowaniem, co spowodowało, że Sizewell C pozostał jedynym projektem, który jest planowany do realizacji.

Projekt Hinkley Point C został zatwierdzony w 2016 r. początkowo z kosztem 18 miliardów funtów, który od tego czasu wzrósł, najpierw do 19,6 miliarda funtów, a następnie do 21,5 - 22,5 miliarda funtów, przy czym EDF przyznał, że jego realizacja może być opóźniona.

Przed ostatnim wzrostem kosztów EDF poinformował, że koszty budowy Sizewell C mogą być o około 20 proc. niższe niż w przypadku Hinkley, dzięki korzyści z powielenia projektu.
NucNet , CIRE.PL

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Wydma Lubiatowska 27.05.2020r. 12:42
Publikowane w tym artykule informacje finansowe zostały już potwierdzone w prezentacji Naszego Ekspert w trakcie seminarium w NCBJ. O tych wartościach wiedzieliśmy już 2017 roku. Nasz model finansowy został w pełni potwierdzony, czego nie można powiedzieć o innych modelach i prezentacjach.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE