ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Decyzja Słowenii w sprawie drugiego bloku elektrowni jądrowej w Krško do 2027 r.
27.05.2020r. 15:40

Minister infrastruktury Słowenii, Jernej Vrtovec powiedział podczas wizyty na terenie elektrowni jądrowej w Krško, że najpóźniej do 2027 r. zostanie podjęta decyzja, czy zbudować drugi blok jądrowy w istniejącej elektrowni. Minister wezwał również do natychmiastowego rozpoczęcia budowy składowiska nisko- i średnio-aktywnych odpadów promieniotwórczych oraz do zmiany przepisów w celu przyspieszenia realizacji projektów infrastrukturalnych.

"Energia jądrowa to bezpieczne i niezawodne źródło energii bezpieczne dla środowiska" - powiedział Vrtovec podczas wizyty roboczej w państwowym przedsiębiorstwie energetycznym GEN Energija i w Nuklearna Elektrarna Krško (NEK). Stwierdził ponadto, że "doskonała i bezpieczna" eksploatacja słoweńskich obiektów jądrowych będzie stanowić podstawę dla rozważań ministerstwa, ale dodał, że przed podjęciem ostatecznej zostaną decyzji przeprowadzone analizy ekonomiczne i inne.

Vrtovec wezwał również do "najwcześniejszego możliwego" rozpoczęcia budowy obiektu do składowania nisko- i średnio-aktywnych odpadów promieniotwórczych we Vrbinie. Budowa składowiska miała rozpocząć się w 2017 r., ale została opóźniona ze względu na czas potrzebny na uzyskanie zgody środowiskowej i przeprowadzenie transgranicznej oceny wpływu na środowisko. Vrtovec powiedział, że państwo nie może pozwolić, by realizacja projektów "przeciągała się" zbyt długo, i wezwał do wprowadzenia zmian w przepisach prawnych, aby umożliwić skrócenie procedur lokalizacyjnych wszystkich projektów infrastrukturalnych.
Krško z jednym wodnym reaktorem ciśnieniowym o mocy 696 MWe, jest jedyną elektrownią jądrową w Słowenii, która w 2018 r. wytworzyła około 36 proc. energii elektrycznej w kraju. Elektrownia jądrowa, której współwłaścicielem jest sąsiednia Chorwacja, rozpoczęła działalność komercyjną w 1981 r. Jej planowany 40-letni okres eksploatacji został przedłużony o 20 lat w połowie 2015 r. GEN Energija przejęła od państwa słoweńskie udziały we wspólnej słoweńsko-chorwackiej spółce NEK, która jest właścicielem i operatorem elektrowni jądrowej.Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE