ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Od soboty dostępne podziemia Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu
27.05.2020r. 16:41

Dwie podziemne trasy - wodną i rodzinną - otwiera od soboty Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu. To część oferty zabrzańskiego kompleksu opartego m.in. o fragment ciągnącej się pod miastami regionu XIX-wiecznej sztolni odwadniającej.

Kompleks Sztolnia Królowa Luiza - na bazie wyrobisk dawnej kopalni o tej nazwie oraz fragmentu sztolni, ciągnącej się do Zabrza od Chorzowa - to jedna z dwóch głównych atrakcji turystyki przemysłowej regionu. Jej działalność, a także zabytkowej kopalni węgla kamiennego Guido, koordynuje Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.

O przywróceniu od 30 maja części oferty turystycznej Muzeum poinformowało na swojej stronie internetowej. "Uruchamiamy Podziemną Trasę Rodzinną i Podziemną Trasę Wodną. Dlaczego te dwie spośród tak bogatej oferty? Ponieważ zadbaliśmy o każdy szczegół na naszych trasach, abyście mogli poczuć się komfortowo i bezpiecznie" - zapewniła placówka.

Jak przypomniano, w ramach podziemnej trasy wodnej fragment historycznych wyrobisk przechodzi się pieszo, a ponad 1,1 km trasy to najdłuższy w Polsce, podziemny spływ zasilanymi elektrycznie łodziami. Można tam spotkać m.in. legendarne dla Górnego Śląska postaci Skarbnika i Utopka czy obejrzeć, jak natura ingeruje w ciągnące się kilkadziesiąt metrów pod miastem podziemia.

Trasa rodzinna to z kolei doświadczenie autentycznych podziemi kopalni i działających maszyn górniczych z zabawą i nauką, dostępne też dla dzieci. Można tam zobaczyć maszyny górnicze (prezentowane w ruchu), spotkać Skarbnika (opiekuna i strażnika górników) oraz przejechać się autentyczną kolejką górniczą.

Już od 23 maja Sztolnia Królowa Luiza zaprasza do dwóch swoich otwartych obiektów w strefie naziemnej. To rozrywkowo-edukacyjny Park 12C i gromadzący militaria Park Techniki Wojskowej.
Muzeum Górnictwa Węglowego za wieloletnią rewitalizację i udostępnienie turystom kompleksu Sztolnia Królowa Luiza odebrało w ub. roku Grand Prix Nagrody Dziedzictwa Przemysłowego/Nagrody Europa Nostra.

Prace te przeprowadzono w poprzednich latach m.in. w ramach wartego łącznie ok. 200 mln zł (w tym ok. 130 mln zł środków zewnętrznych, głównie z UE) programu inwestycyjnego dotyczącego Guido i Luizy.

Pod kątem obecnie dostępnych środków unijnych muzeum prowadzi oszacowany na blisko 85 mln zł kolejny projekt, dzięki któremu chce zachować następne unikatowe obiekty przemysłowe. Jego częścią jest też utworzenie przez miasto Chorzów Muzeum Hutnictwa - na terenie tamtejszej dawnej Huty Kościuszko.

Dofinansowane blisko 60 mln zł z UE przedsięwzięcie dotyczy m.in. kilku obiektów i przestrzeni w Zabrzu. Obejmuje odbudowę zniszczonego budynku cechowni kopalni Królowa Luiza, remont głównej siedziby placówki przy ul. 3 Maja, a także część zasadniczego historycznego kompleksu tej kopalni.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE