ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Hołownia za rozpisanym na 30 lat programem transformacji energetycznej
27.05.2020r. 18:24

Proces odchodzenia od węgla oraz związanych z tych zmian w górnictwie i energetyce powinien być rozpisany na 30 lat i realizowany w duchu solidarności społecznej, uczciwie, w szacunku dla Śląska - ocenił w środę w Katowicach kandydat na prezydenta Szymon Hołownia.

"Tylko bezpartyjny ośrodek, tylko bezpartyjny prezydent może zacząć poważną rozmowę na temat problemów Śląska i tego, jak Śląsk przekształcić z gospodarki, którą mieliśmy do tej pory, na gospodarkę, której dzisiaj wymaga od nas świat, i - co najważniejsze - przekształcić w kluczu solidarności społecznej" - mówił kandydat.

Podczas konferencji prasowej w katowickim Nikiszowcu - zabytkowym osiedlu robotniczym sprzed ponad 100 lat - Hołownia zadeklarował, że jeżeli zostanie prezydentem, zainicjuje prace nad stworzeniem wieloletniego planu transformacji energetycznej, z udziałem środowiska górniczego, energetycznego i ekspertów, które w ciągu roku powinny zakończyć się wypracowaniem "mapy drogowej" zmian do 2050 roku.

"Teraz jest czas zmian, teraz jest ostatni moment, żeby nacisnąć ten guzik i okazać Śląskowi szacunek naprawdę w konkretny sposób, a nie poprzez miłe słowa, przymilanie się na Barbórkach i opowiadanie o tym, jak ważny jest polski węgiel. Dość słów, trzeba ruszyć do roboty" - mówił Hołownia.

Podkreślił, że "od 20 lat żadna ekipa (...) nie przygotowała sensownego, spójnego planu restrukturyzacji polskiego górnictwa", przypominając sobie o górnikach najczęściej przed Barbórką lub wyborami. "Dość robienia z górników przedmiotu manipulacji partyjnych przed wyborami albo wtedy, kiedy trzeba pozyskać ich siłę i gniew" - powiedział Hołownia.

Szczegółowe rozwiązania dla Śląska mają znaleźć się w zapowiadanej na najbliższe tygodnie publikacji "Gospodarka na pokolenia". Hołownia zastrzegł, że program dla górnictwa i energetyki oraz dla Śląska, gdzie skoncentrowane jest górnictwo węglowe, to zadanie w perspektywie jednego pokolenia, a nie jednej kadencji.

W obecnym działaniu krajowej energetyki i górnictwa - ocenił kandydat - brak logiki, czego przykładem może być wysoki import węgla w sytuacji, gdy krajowy surowiec zalega na zwałach. Według Hołowni, w okresie transformacji powinien być wykorzystywany węgiel z polskich kopalń, stopniowo zastępowany odnawialnymi źródłami energii. Kopalnie z czasem miałyby być wygaszane, a górnicy przekwalifikowywani, aby żadna górnicza rodzina nie straciła na zmianach.
"Śląsk ma szansę stać się w wersji 2.0 zupełne nowym, prężnym ośrodkiem gospodarczym - tej nowej gospodarki, pokoronawirusowej, zielonej. Tylko musimy usiąść, napisać to i zacząć robić - w perspektywie pokolenia, a nie czyjejś kadencji" - podkreślił Hołownia.

Nawiązując do sytuacji epidemicznej na Śląsku (wśród ponad 7,5 tys. zarażonych koronawirusem w regionie ponad 3,7 tys. to górnicy) kandydat skrytykował falę hejtu pod adresem Śląska, jaka pojawiła się w ostatnich tygodniach w internecie. "Nie jest dla mnie zrozumiałe, jakie mechanizmy rządzą ludźmi, którzy z tego powodu Śląsk wyśmiewali, poniżali, albo Śląskiem straszyli. To patologia" - ocenił.

Hołownia, powołując się na opinie usłyszane w rozmowie z przedstawicielami górniczych związków, mówił m.in. o "budzącym się podejrzeniu", że "koronawirus wykorzystywany jest w instrumentalny sposób do przeprowadzenia, pod płaszczykiem epidemii, restrukturyzacji polskiego górnictwa, a więc doprowadzenia do wyciszania, do zamykania, do wygaszania poszczególnych kopalń pod pretekstem epidemii".

Skrytykował też reakcję policji na przypadki słusznych - jego zdaniem - protestów społecznych. Jak ocenił, obecnie rządzący zamieniają policję "de facto w milicję i przecinają więź, która odbudowywała się cierpliwie przez ostatnich 30 lat".

"To jest zrywanie ciągłości tkanki społecznej, poprzez brak zaufania między obywatelami a tymi, którzy sprawują funkcje, rządzą, są policjantami itd. Nie można tego zrywać, bo jeżeli teraz to zerwiemy z powodów partykularnych, partyjnych, politycznych, to kiedy będziemy tego rzeczywiście potrzebować, system nie zadziała, rozpadnie się. To są dewastatorzy, to są ludzie, którzy niszczą Polskę i dlatego trzeba jak najszybciej dokonać w tym systemie zmiany" - podsumował Hołownia.

Dodaj nowy Komentarze ( 4 )

KOMENTARZE ( 4 )


Autor: piotrs 27.05.2020r. 21:04
więc nie ma co kombinować: Ostrołęka C świetnie się w to wpisuje z blokiem WĘGLOWYM. w innym wypadku nasze państwo... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: piotrs 27.05.2020r. 21:04
więc nie ma co kombinować: Ostrołęka C świetnie się w to wpisuje z blokiem WĘGLOWYM. w innym wypadku nasze państwo... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: realista 28.05.2020r. 08:16
Szkoda, że nie było jeszcze św. Grety to razem zapłakaliby nad losem ziemi :p
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: khr 28.05.2020r. 14:14
Świat nie wymaga od nas dekarbonizacji, tylko sabotażyści gospodarczy z EU.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 4 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE