ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

MK: Polska zadowolona z postawienia transformacji energetycznej w centrum odbudowy UE
27.05.2020r. 18:34

Według propozycji KE, budżet UE na lata 2021-2027 ma wynosić 1,1 biliona euro; dodatkowo państwa członkowskie powinny mieć do dyspozycji 750 mld euro w grantach i pożyczkach w ramach instrumentów na ożywienie gospodarcze. Wzmocniony do ok. 40 mld euro ma zostać Fundusz na rzecz sprawiedliwej transformacji.

Jak poinformowało Ministerstwo Klimatu, Polska z zadowoleniem przyjęła komunikat Komisji Europejskiej. W ocenie ministra Michała Kurtyki, "zyskaliśmy dobrą podstawę do dalszych negocjacji, które powinny teraz przyspieszyć tak, aby zaplanowane środki były dostępne jak najszybciej".

Realizacja projektów transformacyjnych o prowzrostowym charakterze nie jest możliwa bez zapewnienia ambitnych ram finansowych, a działania inwestycyjne na rzecz transformacji klimatycznej mają duży potencjał do pobudzenia gospodarki - ocenił Kurtyka.

Jak zaznaczył, transformacja energetyczna pozostaje głównym priorytetem Polski, a zidentyfikowane przez KE obszary w ramach planu odbudowy wpisują się w plany Polski.

W opinii Kurtyki propozycja wychodzi również naprzeciw oczekiwaniom Polski, zwiększając czterokrotnie rozmiar funduszu sprawiedliwej transformacji. "To oznacza dodatkowe 6 mld euro dla polskich regionów węglowych, które będą się transformować, żeby tworzyć nowe miejsca pracy" - powiedział.

"Kwoty przedstawione przez KE niewątpliwie będą wsparciem w kontynuacji transformacji energetycznej Polski" - dodał Kurtyka.

Plany Komisji dobrze przyjęły też m.in. branża OZE czy organizacje ekologiczne.

"Jest jasne, że będzie to zielona odbudowa i bodziec dla transformacji" - ocenił Giles Dickson, szef największej organizacji branży wiatrowej Wind Europe. Przypomniał, że połowa energii elektrycznej w UE w 2050 r. ma pochodzić z wiatru, stąd podejście Komisji będzie sprzyjać odpowiednim inwestycjom.
Według jednej z architektek porozumienia paryskiego z 2015 r., szefowej European Climate Foundation Laurence Tubiany, kryzys związany z koronawirusem jest momentem przełomowym dla Europejskiego Zielonego Ładu i ogólnie dla solidarności UE. "Unia musi wykorzystać tę szansę, aby zbudować bardziej zrównoważoną, odporną i przyszłościową gospodarkę" - podkreśliła Tubiana.

"Propozycja wydaje się być mocna i podkreśla spodziewane utrzymanie kursu na rozwój w duchu Zielonego Ładu. Wzmacnia też instrumenty kluczowe dla Polski jak Fundusz Sprawiedliwej Transformacji" - ocenił Marcin Korolec, b. minister środowiska i prezydent COP19, dziś prezes Fundacji Promocji Pojazdów Elektrycznych.

Jak zaznaczył, propozycja Komisji wymaga szczegółowej analizy, ale ważne jest, aby polski rząd już dziś zaangażował się w prace nad szczegółami tej propozycji, tak aby jak najszybciej mogła ona wejść w życie.

"Pomoc europejska jest przeznaczona dla wszystkich, ale dostęp do niej będzie prawdopodobnie zależeć od zaangażowania się w realizację celu neutralności klimatycznej i poszanowanie zasad praworządności" - podkreślił Korolec.

"Komisja pokazała, że chce włożyć bezprecedensowo duże pieniądze nie tylko w szybszą transformację gospodarki, ale też we wzmocnienie europejskiej solidarności i zacieśnienie integracji. Dla Polski powinien to być sygnał do przemyślenia swojego stanowiska w UE" - oceniła Izabela Zygmunt z Polskiej Zielonej Sieci. Ten budżet może również dla naszej gospodarki stać się trampoliną do skoku cywilizacyjnego - pod warunkiem, że w końcu na serio podpiszemy się pod transformacyjnymi celami UE - dodała.

Z kolei Andrzej Guła z Polskiego Alarmu Smogowego ocenił, że zapowiedź znaczącej alokacji na renowację budynków to szansa nie tylko na osiągnięcie celów polityki klimatycznej, ale również rozwiązanie problemu fatalnej jakości powietrza. "Mam nadzieję, że politycy dostrzegą i będą potrafili wykorzystać tę synergię pomiędzy celami Europejskiego Zielonego Ładu a potrzebami w zakresie modernizacji budynków, a w roku 2027 będzie nam się oddychało o wiele lepiej" - powiedział Guła.

Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 2 )


Autor: realista 28.05.2020r. 08:18
"Pomoc europejska jest przeznaczona dla wszystkich, ale dostęp do niej będzie prawdopodobnie zależeć od... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: antymonopol 28.05.2020r. 10:18
Nawet pis chwali UE za zwiększenie aż 4 razy funduszu sprawiedliwej transformacji i że dostaniemy aż 6 mld euro na... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE