ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Partner finansowy Nord Stream 2 podpisał umowę o budowie i dzierżawie FSRU
28.05.2020r. 08:05

Niemiecki partner finansowy Nord Stream 2, Uniper, podpisał umowę z Mitsui O.S.K. Lines o budowie i dzierżawie FSRU, na potrzebę budowy pływającego terminalu LNG w Wilhelmshaven - czytamy w BiznesAlert.pl.

Pływająca jednostka do magazynowania i regazyfikacji (FSRU) ma powstać w stoczni DSME w Korei Południowej. Ta firma ma także zostać operatorem terminalu na 20 lat dzierżawy przewidzianej w kontrakcie. FSRU zacumuje w pobliżu Wilhelmshaven, by odbierać dostawy LNG do Niemiec. Planowana przepustowość obiektu ma sięgnąć około 10 mld m sześc. rocznie. Mógłby zostać ukończony w drugiej połowie 2022 roku.

Willhelmshaven to jedyny port niemiecki pozwalający na swobodne manewry gazowców bez czasochłonnych operacji przed wejściem do niego. Gaz z FSRU ma trafiać do sieci przesyłowej Niemiec. Uniper przekonuje, że zapotrzebowanie na LNG w Niemczech będzie stabilnie rosło.

Portal rosyjski Neftegaz.ru zwraca uwagę na fakt, że umowa Unipera na dzierżawę FSRU została podpisana w dniu ponowionych gróźb USA o możliwości objęcia sankcjami partnerów projektu Nord Stream 2, a więc prawdopodobnie także tej firmy. Jest ona partnerem finansowym spornego projektu gazociągu z Rosji do Niemiec, który miał zostać ukończony z końcem 2019 roku, ale nadal czeka na ukończenie ostatniego odcinka na wodach duńskich.
Waszyngton groził w przeszłości objęciem sankcjami firm zachodnich wspierających to przedsięwzięcie, nie precyzując na czym miałyby one polegać. Ustępujący ambasador USA w Niemczech Richard Grenell przekonywał, że celem Ameryki nie jest już blokada budowy, ale rozpoczęcia dostaw przez Nord Stream 2. Może to oznaczać np. sankcje na firmy kupujące gaz z tego szlaku.

LNG jest coraz bardziej atrakcyjną alternatywą względem dostaw Gazpromu. Kommiersant wyliczał, że ceny gazu są rekordowo niskie na całym świecie w związku ze spadkiem zapotrzebowania wywołanym pandemią koronawirusa oraz kryzysem gospodarczym. Spadek cen LNG na w amerykańskim Henry Hub do 1,7 dolara za MMBtu (około 60,1 dolarów za 1000 m sześc.) powoduje, że dostawy gazociągowe do Europy z Rosji, Norwegii i Algierii tracą rynek na rzecz gazu skroplonego. Gazprom musiał także obniżyć ceny gazu w sprzedaży z użyciem platformy elektronicznej. Wynosiła ona w maju około 80 dolarów za 1000 m sześc.
Uniper/Neftegaz.ru/Kommiersant , BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE