ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Pierwsza inwestycja w offshore na Morzu Czarnym
28.05.2020r. 16:03

Jak czytamy w portalu Gramwzielone.pl, rumuński koncern energetyczny Hidroelectrica przedstawił strategię inwestycyjną, której kluczowym elementem jest budowa farm wiatrowych. W tym planowane jest postawienie kosztem niemal 600 mln euro pierwszej farmy wiatrowej na Morzu Czarnym.

Kontrolowany przez państwo rumuński koncern energetyczny Hidroelectrica ogłosił plany budowy farm wiatrowych o łącznej mocy 600 MW, szacując koszt tych inwestycji na 4,8 mld RON, czyli niemal 1 mld EUR.

To element planu inwestycyjnego, który ogłosiła rumuńska firma i którego realizacja do roku 2037 ma kosztować w sumie około 26 mld RON (5,4 mld EUR).

Planowana jest m.in. budowa pierwszej morskiej farmy wiatrowej u wybrzeży Rumunii. Byłaby to jednocześnie pierwsza taka inwestycja w basenie Morza Czarnego. Moc tej farmy wiatrowej miałaby wynieść 300 MW, a jej koszt miałby sięgnąć 2,88 mld RON, czyli około 594 mln euro. Hidroelectrica chce sfinansować ją częściowo ze środków unijnych, które zostaną udostępnione w ramach Europejskiego Zielonego Ładu.

Hidroelectrica zakłada, że morska farma wiatrowa będzie gotowa już za 6 lat i będzie wytwarzać w skali roku energię w ilości około 1 TWh rocznie, pracując ze średnim współczynnikiem obciążęnia rzędu 38 proc.

Rumuńska firma zaznacza, że decyzję o inwestycji poprzedzi badanie warunków produkcji energii wiatrowej na Morzu Czarnym. W Rumunii nie wykonywano dotąd tego rodzaju analiz.

Z kolei planowana lądowa farma wiatrowa o mocy 300 MW ma kosztować okoł 1,87 mld RON, czyli ok. 385 mln EUR. Ta inwestycja ma być gotowa do początku 2025 roku. Prognozowana roczna produkcja energii to 683 GWh przy średnim współpczynniku wykorzystania mocy na poziomie 26 proc.
Oprócz inwestycji wiatrowych Hidroelectrica szykuje inwestycje w elektrownie fotowoltaiczne o mocy 50-100 MW. Dokładna skala tych inwestycji ma być znana po przeprowadzeniu studium wykonalności.

Hidroelectrica powstała w 2000 roku i jest obecnie czołowym producentem energii w Rumunii, posiadającym około 30-procentowy udział w wytwarzaniu energii elektrycznej w tym kraju.

Na potencjał wytwórczy firmy składają się elektrownie wodne, które w skali roku wytwarzają przeciętnie około 17 TWh energii elektrycznej. Na potencjał wytwórczy firmy składają się 203 elektrownie wodne oraz 5 elektrowni szczytowo-pompowych. Łączna moc tych źródeł wynosi 6,44 GW.

Według danych Eurostatu, udział OZE w miksie konsumcji energii w elektroenergetyce, ciepłownictwie i transporcie w Rumunii wynosił 23,9 proc. w stosunku do celu wyznaczonego dla tego kraju na poziomie 23 proc. w roku 2020.

Przygotowany przez Bukareszt krajowy plan na rzecz energii i klimatu zakłada zwiększenie tego udziału do 30,7 proc. do roku 2030 w stosunku do celu rekomendowanego przez Komisję Europejską na poziomie 34 proc.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE