ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Rumunia potwierdza plany anulowania umowy z Chinami na bloki jądrowe Cernavoda
28.05.2020r. 16:20

Rumuńska firma Nuclearelectrica, kontrolowany przez państwo producent energii jądrowej, rozpocznie rozmowy w sprawie rozwiązania umowy podpisanej z China General Nuclear Power Corporation (CGN) w sprawie budowy bloków 3 i 4 elektrowni jądrowej Cernavodă.

Zarząd spółki formalnie poprosił o zgodę akcjonariuszy na dalsze kroki w tym kierunku, zgodnie z wnioskami złożonymi na giełdzie w Bukareszcie.

Według doniesień prasowych współpraca między Nuclearelectrica i CGN stanęła pod znakiem zapytania po tym, jak prezydent Rumunii Klaus Iohannis i prezydent USA Donald Trump podpisali w zeszłym roku w Waszyngtonie wspólną deklarację, w której wezwano do ściślejszej współpracy między USA i Rumunią w dziedzinie energii jądrowej.

W sierpniu 2019 r. USA umieściły cztery chińskie podmioty jądrowe na czarnej liście handlowej, oskarżając je o pomoc w zdobyciu zaawansowanej technologii amerykańskiej do celów wojskowych w Chinach. Cała czwórka to CGN i jej trzy spółki zależne China General Nuclear Power Corporation (CGNPC), China Nuclear Power Technology Research Institute Company i Suzhou Nuclear Power Research Institute Company.

Doniesienia prasowe w Rumunii odnosiły się do czarnej listy, ale nie mówiły, czy jest to jeden z powodów anulowania umowy.

Nuclearelectrica stwierdziła także odnośnie przyszłych działań, takich jak analiza i wszelkie przedsięwzięcia na rzecz kontynuacji projektu Cernavodă, że będzie o nich "informowała i realizowała je jedynie pod warunkiem zgody na nie akcjonariuszy, z zachowaniem pełnej przejrzystości zgodnie z obowiązkami organów zarządzających Nuclearelectrica" . Dokument sugeruje, że firma przyjrzy się innym opcjom dotyczącym energetyki jądrowej.

W styczniu premier Ludovic Orban ogłosił, że rząd przestanie być stroną umowy z CGN.
"Jest dla mnie jasne, że partnerstwo z chińską firmą nie zadziała" - powiedział Orban, dodając, że rząd już zaczął szukać nowego partnera i finansowania projektu Cernavodă.

Orban nie odniósł się do kwestii bezpieczeństwa ani obaw dotyczących kosztów. Powiedział natomiast, że wszystkie nowe projekty w rumuńskim sektorze energetycznym będą zależeć od tego, czy spełnią wymogi Zielonego Ładu Unii Europejskiej, inicjatywy mającej na celu zmniejszenie emisji CO2 w całej Unii.

Elektrownia jądrowa Cernavodă ma dwa komercyjnie działające ciężkowodne reaktory ciśnieniowe Candu 6 dostarczone przez Atomic Energy of Canada Ltd i zbudowane pod nadzorem kanadyjsko-włoskiego konsorcjum AECL i Ansaldo.
Blok 1 rozpoczął działalność komercyjną w 1996 r., po zawieszeniu prac nad kolejnymi czterema jednostkami w 1991 r. Blok 2 został ukończony i rozpoczął działalność komercyjną w 2007 r.

Starania o wznowienie prac nad Cernavoda-3 rozpoczęły się w 2003 r., a nowa firma projektowa, EnergoNuclear, została założona w 2009 r. w celu nadzorowania ukończenia bloków Cernavoda-3 i -4. Początkowi partnerzy projektu GDF Suez, CEZ, RWE Power, Iberdrola, Enel i ArcelorMittal Romania wycofali się z niego w latach 2011-2013, a firma EnergoNuclear jest obecnie w 100 proc. własnością Nuclearelectrica.

W 2017 r. akcjonariusze Nuclearelectrica zatwierdzili rozpoczęcie pierwszej fazy trzyetapowego projektu modernizacji Cernavodă-1. Pierwsza faza, w której żywotność jednostki Candu 6 o mocy 650 MWe (netto) zostanie przedłużona poza pierwotne 210 tys. równoważników godzin pracy na pełnej mocy, obejmuje przygotowanie studium wykonalności, które zostanie przedstawione akcjonariuszom do zatwierdzenia w 2021 r. Faktyczna realizacja projektu przedłużenia okresu eksploatacji bloku Cernavodă-1 została zaplanowana na okres grudzień 2026 r. - grudzień 2028 r.
NucNet , CIRE.PL

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE