ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Bułgaria. Zatrzymano wiceministra ekologii za nielegalny import odpadów
28.05.2020r. 18:27

Bułgarski wiceminister środowiska i wód Krasimir Żiwkow i pięciu pracowników jego resortu oraz biznesmenów zostało zatrzymanych w czwartek w związku z nielegalnym importem odpadów i ich spalaniem - poinformowała rzeczniczka bułgarskiej prokuratury Sijka Milewa.

Wiceministra zatrzymano w budynku resortu po przeprowadzeniu rewizji w jego gabinecie i w domu. Jednocześnie podobne przeszukania przeprowadzono w domach i biurach biznesmenów oraz w regionalnych inspekcjach środowiska naturalnego w Sofii, Płowdiwie, Botewgradzie i Ruse.

Według prokuratury Żiwkow wywierał presję na podwładnych, by podpisywali zezwolenia na import odpadów i ich spalanie.

Temat nielegalnego importu i spalania w ciepłowniach odpadów pochodzących z Włoch, był bardzo głośny po publikacjach we włoskiej prasie, która napisała o wstrzymaniu próby wywiezienia do Bułgarii 800 ton odpadów. W aferę była zamieszana włoska mafia.

Publikacje w bułgarskich mediach wykazały, że temat nie jest nowy, chociaż nie był specjalnie nagłaśniany. W regionach w pobliżu ciepłowni w okolicach Płowdiwu i Błagojewgradu mieszkańcy skarżyli się na zanieczyszczone powietrze, lecz sygnały pozostawały bez odpowiedzi i reakcji ze strony regionalnych dyrekcji środowiska.
Tygodnik "168 czasa" w obszernym dziennikarskim śledztwie pisał, że import zaczął się 5 lat temu, gdy Chiny - główny importer europejskich odpadów - zakazały ich przywozów i spalania. Według publikacji bułgarskiej redakcji "Wolna Europa" ze stycznia br. tylko w okresie od września 2019 r. do początku stycznia b.r. do Bułgarii drogą morską i kolejową przywieziono z Włoch 10 tys. ton niebezpiecznych odpadów.

Unijne statystyki wskazują, że Bułgaria jest krajem o najsilniejszym zanieczyszczeniem powietrza w UE.


Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Kermit 29.05.2020r. 14:05
A ja do tej pory cały czas słyszałem, że to Polska ma najbardziej zanieczyszczone powietrze. To jak to jest?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE