ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Od 2014 r. Rosja wywiozła z Donbasu węgiel wart 4,7 mld dol.
28.05.2020r. 19:15

Od 2014 r., kiedy rozpoczął się konflikt w Donbasie na wschodzie Ukrainy, Rosja wywiozła z samozwańczych republik węgiel o wartości 4,7 mld dol. - ogłosiła w czwartek Wschodnia Grupa Obrońców Praw Człowieka. Łącznie wydobyto tam ponad 67,7 mln ton węgla.

Jak zaznaczyła dyrektor tej organizacji Wira Jastrebowa podczas konferencji prasowej w Kijowie, przez sześć ostatnich lat w kopalniach węgla w niekontrolowanych przez Kijów częściach obwodu donieckiego i ługańskiego zginęło 236 górników, a ponad 2,5 tys. odniosło obrażenia. Według niej Rosja wciąż wywozi węgiel z Donbasu.

Obrończyni praw człowieka podkreśliła, że na obszarze tym panuje bardzo trudna sytuacja ekonomiczna. Jak poinformowała, zamknięto 70 proc. przedsiębiorstw z branży wydobywczej, a wysokość wynagrodzenia kilkakrotnie spadła. Według niej nie przestrzega się tam prawa do pokojowych zgromadzeń ani do zakładania związków zawodowych. Oceniła, że "są jedynie fikcyjne związki zawodowe".

Wywożenie węgla z tych terytoriów przez Rosję to jeden z istotnych instrumentów szkodzenia Ukrainie - oceniła Nelli Jakowlewa, ukraińska deputowana i wiceszefowa parlamentarnego komitetu ds. praw człowieka, deokupacji i reintegracji tymczasowo okupowanych terytoriów. Jak dodała, obecnie ministerstwo ds. reinteracji oszacowuje materialne szkody, jakie wyrządzono Ukrainie w związku z konfliktem zbrojnym. Według deputowanej szkody będą następnie uwzględnione podczas egzekwowania reparacji od Rosji.
Jastrebowa, której wystąpienie cytuje agencja Unian, zwróciła także uwagę na prorosyjską agitację i propagandę prowadzoną na obszarze separatystycznych republik. Według niej ludzie są poddawani tym działaniom już od dzieciństwa. "Nawet na dziecięcych zeszytach zamiast obrazków dla dzieci są zdjęcia flagi Rosji albo sowiecka symbolika" - wskazała. Jak poinformowała, działają tam też "społeczno-polityczne stowarzyszenia", mające za zadanie popularyzację Rosji.

Konflikt zbrojny w Donbasie wybuchł po zwycięstwie prozachodniej rewolucji w Kijowie, która doprowadziła do obalenia na początku 2014 roku ówczesnego prorosyjskiego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza. Wiosną tamtego roku wspierani przez Rosję rebelianci proklamowali w Donbasie dwie samozwańcze republiki ludowe - doniecką i ługańską.


Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Florian 28.05.2020r. 21:04
Od 2014 r. рolskie firmy będące własnością Ukraińców sprzedały Ukrainie węgiel wywieziony przez Rosję z... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE