ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

PKN Orlen chce zwiększyć cykle obiegu wody i zmniejszyć jej pobór
29.05.2020r. 13:08

PKN Orlen prowadzi prace nad zwiększeniem cykli obiegu w blokach wodnych w zakładzie głównym w Płocku (Mazowieckie). Zapotrzebowanie na całkowity pobór wody może spaść tam nawet o ok. 10 proc. - informuje w majowym wydaniu "GO!", wewnętrzny magazyn Grupy Orlen.

Artykuł pt. "Wodne olbrzymy" przypomina, że bloki wodne PKN Orlen to jedno z ogniw infrastruktury koniecznej do funkcjonowania zakładu produkcyjnego tej spółki w Płocku - zlokalizowanych jest tam 10. tego typu obiektów, "służących do chłodzenia wody używanej w procesach technologicznych na instalacjach produkcyjnych".

Jak podaje magazyn "GO!", przez bloki wodne w głównym zakładzie produkcyjnym PKN Orlen w Płocku, który jest największym kompleksem rafineryjno-petrochemicznym w Polsce, w ciągu roku przepływa ponad 900 mln metrów sześc. wody, czyli tyle, ile jest w stanie pomieścić 360 tys. basenów olimpijskich, z czego 7 mln metrów sześc. odparowuje.

W artykule zwrócono uwagę, że bez bloków wodnych, które "nie produkują ani jednej kropli paliwa, a pochłaniają niemal 30 proc. całej energii elektrycznej zakładu", praca większości instalacji rafineryjnych i petrochemicznych koncernu, pomimo generowania tak wysokich kosztów energetycznych, nie byłaby możliwa.

"W Płocku wszystkie bloki wodne pracują w obiegu zamkniętym, co oznacza redukcję zużycia wody, ponieważ krąży ona w układach od 2 do 3 razy" - wyjaśnia m.in. artykuł wewnętrznego magazynu Grupy Orlen. Dodaje przy tym, że upust wody prowadzony jest tam do sieci wody gospodarczej, co również wpływa korzystnie na środowisko naturalne, zmniejszając ogólne zapotrzebowanie na wodę głównego zakładu produkcyjnego PKN Orlen.
"Obecnie prowadzone są prace nad zmianą parametrów wody uzupełniającej układy, co pozwoli zwiększyć ilość cykli obiegu wody w układzie do 4-5 razy. Dzięki takiemu rozwiązaniu zapotrzebowanie na całkowity pobór wody przez zakład w Płocku może spaść nawet o ok. 10 proc." - podkreślono w artykule, opisującym funkcjonowanie bloków wodnych w głównym kompleksie produkcyjnym PKN Orlen.

Jak wspomniano, w latach 2017-19 Zakład Wodno-Ściekowy płockiego koncernu przeprowadził wymianę pomp na 46 nowoczesnych agregatów o większej wydajności, co - oprócz oszczędności energii elektrycznej w skali całego zakładu - pozwoliło uzyskać tzw. "Białe certyfikaty" za modernizacje ukierunkowane na redukcję energochłonności przedsiębiorstw.

"Dodatkowym efektem było również uwolnienie rezerw mocy elektrycznego zasilania zakładu produkcyjnego o ok. 3 MW. Było to możliwe dzięki zmniejszeniu ilości agregatów pompowych przy jednoczesnym zachowaniu ich możliwości przetłaczania takiej samej ilości wody chłodniczej" - podkreślono w artykule.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE