ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Niskoemisyjna strategia energetyczna Uzbekistanu będzie obejmować energię jądrową
01.06.2020r. 09:08

Ministerstwo Energetyki Uzbekistanu ogłosiło opracowanie krajowej strategii niskoemisyjnej energii przy pomocy Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOR) oraz międzynarodowej firmy konsultingowej Corporate Solutions.

Uzbekistan planuje opracowanie alternatywnych źródeł energii, w tym energii słonecznej, wodnej i wiatrowej, w celu produkcji energii elektrycznej o niskiej emisji dwutlenku węgla. Uzbekistan planuje także budowę pierwszej elektrowni jądrowej w Azji Środkowej, aby zapewnić krajowi "nieprzerwaną i o wysokiej jakości energię elektryczną na skalę przemysłową", podało ministerstwo.

Minister energii Alisher Sultanov powiedział: "Cieszymy się, że możemy ściśle współpracować z Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju oraz międzynarodową firmą konsultingową Corporate Solutions przy opracowywaniu naszej strategii dotyczącej energii niskoemisyjnej. Przejście na energię niskoemisyjną umożliwi dostarczenie naszemu krajowi energii elektrycznej na jego drodze do wysokiego tempa wzrostu i poprawy jakości życia naszych obywateli".

Rząd, zgodnie z ustalonymi na szczeblu krajowym wkładami w ramach Ramowej konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu, jest zobowiązany do poprawy efektywności energetycznej i zwiększenia udziału energii odnawialnej w bilansie energetycznym kraju. Ten rozwój jest również częścią rosnącej roli Uzbekistanu na regionalnych i międzynarodowych rynkach energii, powiedział minister.

Minister stwierdził, że korporacyjne rozwiązania modelują system energetyczny Uzbekistanu na podstawie doświadczeń Niemiec, Japonii i Hiszpanii, aby wyciągnąć wnioski z ich przejścia na gospodarkę niskoemisyjną, dodając, że pomoże to ukształtować własną strategię Uzbekistanu i proces przyciągania inwestycji międzynarodowych.

Opracowana strategia jest odrębna od "Noty koncepcyjnej" opublikowanej wcześniej w tym miesiącu, która przedstawia rządowy plan wytwarzania energii elektrycznej do roku 2030. Ten dziesięcioletni plan dostaw energii elektrycznej w Uzbekistanie został opracowany we współpracy z Azjatyckim Bankiem Rozwoju i Bankiem Światowym. Jest to plan, który przewiduje gwałtowne zmniejszenie uzależnienia kraju od energii ze spalania gazu z obecnych 83% do 50 proc. i wyznacza cele dla produkcji energii jądrowej, słonecznej i wiatrowej odpowiednio na 15 proc., 8 proc. i 7 proc. Zakłada on do roku 2030 zbudowanie 30 GWe dodatkowych mocy,w tym 5 GWe energii słonecznej, 3,8 GWe energii wodnej, 2,4 GWe energii jądrowej i do 3 GWe energii wiatrowej.

Działania priorytetowe określone w tym planie obejmują: modernizację i przebudowę istniejących elektrowni; budowę nowych aktywów wytwórczych z wykorzystaniem energooszczędnych technologii wytwarzania energii; poprawę systemów pomiaru mocy; dywersyfikację paliw i rozwój odnawialnych źródeł energii - zwłaszcza energii słonecznej; oraz reformy prawne mające na celu poprawę polityki taryfowej i pomoc w przejściu na rynek hurtowy.
Środki te mają na celu zmniejszenie do 2030 r. emisji gazów cieplarnianych o 10 proc. (w porównaniu z poziomem z 2010 r.).

Państwowa agencja jądrowa Uzbekistanu Uzatom poinformowała, że przygotowania do budowy pierwszej komercyjnej elektrowni jądrowej w Azji Środkowej są "w pełnym toku", a pandemia koronawirusa nie wpłynęła na harmonogram realizacji projektu.

Media przekazały, że prace inżynieryjne i geologiczne są kontynuowane w "miejscu priorytetowym" na obszarze w pobliżu jeziora Tuzkan w prowincji Jizzakh, na zachód od stolicy Taszkientu na wschodzie kraju. "Ponadto trwają negocjacje z rosyjską państwową korporacją nuklearną Rosatom w celu uzgodnienia warunków głównej umowy na budowę elektrowni jądrowej", poinformował Uzatom.

W styczniu Uzatom przekazał informację, że przygotowanie przyszłej infrastruktury dla dwóch dostarczanych przez Rosję ciśnieniowych reaktorów wodnych ma się rozpocząć w przyszłym roku.

We wrześniu 2018 r. Uzbekistan podpisał międzyrządową umowę z Rosją w sprawie budowy pierwszej elektrowni jądrowej. Obiekt, który zostanie zbudowany przez Rosatom, będzie posiadał dwa bloki WWER-1200 (AES 2006) o łącznej mocy 2400 MWe. Pierwszy ma zostać włączony do sieci energetycznej w 2028 r., a drugi w 2030 r.

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: kubuś 02.06.2020r. 00:31
to sie nazywa zrównowazona energetyka
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE