ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Badania przesiewowe obejmą kolejne 7 tys. górników z kopalń Ziemowit i Marcel
01.06.2020r. 14:20

Badania przesiewowe pod kątem obecności wirusa Sars-CoV-2 obejmą kolejną ok. 7-tysięczną grupę pracowników Polskiej Grupy Górniczej (PGG). W środę rozpocznie się pobieranie wymazów od górników z kopalni Ziemowit, a w czwartek - kopalni Marcel.

Zatrudniająca ok. 4 tys. górników kopalnia Ziemowit w Lędzinach to część kopalni zespolonej Piast-Ziemowit, natomiast ruch Marcel, gdzie pracuje ok. 3 tys. osób, to część kopalni ROW. Obecnie żadna z tych kopalń nie jest dużym ogniskiem koronawirusa - w Ziemowicie potwierdzono dotąd 9 przypadków zakażenia (101 osób jest w kwarantannie), zaś w Marcelu 15 (kwarantanną objęto 91 pracowników).

Decyzja o przeprowadzeniu badań przesiewowych w kolejnych dwóch kopalniach PGG zapadła w porozumieniu ze sztabem kryzysowym wojewody śląskiego. W Ziemowicie badania rozpoczną się w najbliższą środę, a w Marcelu - w czwartek. Punkty wymazowe będą zlokalizowane w pobliżu kopalń. Oprócz ich załogi, badania obejmą też pracowników firm współpracujących z oboma zakładami.

Przedstawiciele PGG tłumaczą, że decyzja o badaniach przesiewowych całej załogi w kolejnych dwóch kopalniach wynika z prewencji i chęci zachowania szczególnej ostrożności.

"W obu zakładach ujawniono dotąd kilkanaście zakażeń, jednak aby całkowicie wykluczyć ryzyko tworzenia się ognisk epidemicznych w przyszłości, należy mieć absolutną pewność co do stanu zdrowia załogi. Dlatego wskazane jest uzyskanie pełnego obrazu sytuacji epidemicznej kopalń w Lędzinach i Radlinie" - wyjaśnił w poniedziałek rzecznik PGG Tomasz Głogowski.

Pomyślnie zakończyły się realizowane w ub. tygodniu badania przesiewowe w kopalni Bielszowice - części kopalni Ruda w Rudzie Śląskiej. W drugiej turze testów potwierdzono śladową liczbę zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 - zarażonych było mniej niż jeden procent badanych. W związku z dobrymi wynikami badań ruchy wydobywcze Bielszowice i Pokój, które przed tygodniem wstrzymały wydobycie węgla, od poniedziałku rozpoczęły przygotowania do normalnej pracy.

Według danych PGG, do poniedziałku rano we wszystkich kopalniach tej największej górniczej spółki potwierdzono zakażenie u 1 491 pracowników, wobec 1 489 raportowanych dobę wcześniej. 2 tys. osób jest w kwarantannie. W ramach badań przesiewowych od pracowników Grupy pobrano blisko 27,3 tys. wymazów do testów na obecność koronawirusa (wobec ok. 47 tys. testów w całym górnictwie). Najwięcej chorych jest w należących do PGG kopalniach: Jankowice (671), Sośnica (460), Murcki-Staszic (235) i Bielszowice (70).

Jak informował w poniedziałek rano rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz, łącznie na Śląsku koronawirusem zakażonych jest 4 tys. 150 górników. Ponad 95 proc. z nich przechodzi infekcję bezobjawowo.
W poniedziałek rano Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 202 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem, z czego 170 na Śląsku. Rzecznik MZ wyjaśnił, że wzrost zakażeń wiąże się z badaniami przesiewowymi w kopalniach Zofiówka i Ziemowit. Rzecznik PGG sprecyzował po południu, że badania przesiewowe w kopalni Ziemowit rozpoczną się w najbliższą środę - obecnie jest tam tylko 9 zakażeń. Ponad 500 zakażonych jest natomiast w należącej do JSW kopalni Zofiówka, gdzie badania przesiewowe trwają od zeszłego tygodnia.

"W najbliższych dniach niestety te dwie kopalnie: Zofiówka i Ziemowit, będą rzutowały jeszcze na wyniki. Liczymy, że jak najszybciej uda nam się zamknąć te ogniska, tak jak w pozostałych pięciu wcześniejszych kopalniach" - mówił w poniedziałek rzecznik resortu zdrowia.

Najwięcej zakażeń koronawirusem w górnictwie potwierdzono dotąd w Jastrzębskiej Spółce Węglowej, gdzie w poniedziałek rano chorych było 2 049 pracowników - 124 więcej niż dobę wcześniej. W JSW badania przesiewowe na obecność Sars-CoV-2 objęły całą ok. 22-tysięczną załogę.

Największe w JSW ognisko koronawirusa to kopalnia Pniówek w Pawłowicach, gdzie w niedzielę zakażonych było 1 492 pracowników, a w poniedziałek 1 510 (wzrost o 18). Najwięcej nowych zachorowań potwierdzono minionej doby w kopalni Zofiówka (jedna z dwóch części kopalni Borynia-Zofiówka), gdzie łącznie koronawirusa ma 515 pracowników, wobec 409 dobę wcześniej (wzrost o 106). W kopalniach Jastrzębie-Bzie i Borynia choruje po 10 osób, a w kopalni Budryk - 4. Kwarantanną jest objętych 250 osób.

W należącej do spółki Węglokoks Kraj kopalni Bobrek w Bytomiu w poniedziałek zakażonych było (po odjęciu kolejnych kilkunastu ozdrowieńców) 491 pracowników kopalni i współpracujących z nią firm (67). W kopalni z dnia na dzień przybywa osób wyleczonych z COVID-19 - obecnie jest ich 94, wobec 78 dzień wcześniej.

Według opublikowanych w poniedziałek danych sanepidu, w woj. śląskim potwierdzono 8 422 przypadki koronawirusa - rano poinformowano o 170 nowych zachorowaniach w regionie. 1 873 osoby wyzdrowiały, a 208 zmarło. Łącznie w szpitalach w regionie leczonych jest 335 osób z koronawirusem. Od początku epidemii wykonano 82,2 tys. testów na obecność Sars-CoV-2, z czego blisko 1 tys. minionej doby.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE