ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Agencja Dostaw Euratomu obchodzi sześćdziesięciolecie
02.06.2020r. 13:57

1 czerwca przypada 60. rocznica działalności Agencji Dostaw Euratomu. Traktat ustanawiający Europejską Wspólnotę Energii Atomowej (Euratom) - jeden z dwóch Traktatów rzymskich, które weszły w życie 1 stycznia 1958 r. uznawał za konieczne zapewnienie regularnych i sprawiedliwych dostaw materiałów jądrowych wszystkim konsumentom we Wspólnocie. Dlatego też w dniu 1 czerwca 1960 r. powołano Agencję Dostaw Euratomu (ESA).

Agencja ESA zapewnia, że wszystkie kraje Unii Europejskiej, które wykorzystują energię jądrową do celów pokojowych, otrzymują "regularne i sprawiedliwe" dostawy rud i paliw jądrowych oraz dąży do tego, aby kraje UE otrzymywały uran od zróżnicowanej gamy dostawców, bez nadmiernej zależności od jednego źródła. Prawo UE wymaga, aby wszystkie umowy o dostawy uranu i paliwa jądrowego w krajach członkowskich były zawierania za pośrednictwem ESA.

ESA koncentruje się na poprawie bezpieczeństwa dostaw do krajów UE i ponosi współodpowiedzialność za rentowność przemysłu jądrowego w Unii. W szczególności zaleca, aby przedsiębiorstwa energetyczne w UE, które są operatorami elektrowni jądrowych utrzymywały zapasy materiałów jądrowych i zaspokajały swoje potrzeby surowcowe poprzez zawieranie długoterminowych umów połączonych z dywersyfikacją źródeł dostaw.

Zadaniem ESA jest wykonywanie swoich uprawnień i, zgodnie z wymogami jej statutu, monitorowanie rynku w celu upewnienia się, że działania rynkowe poszczególnych użytkowników elektrowni jądrowych uwzględniają określone powyżej zasady.

Art. 52 traktatu Euratom wymaga, aby ESA zawierała umowy na dostawy materiałów jądrowych (rud, materiałów źródłowych i specjalnych materiałów rozszczepialnych) zgodnie z postanowieniami rozdziału 6. Umawiającymi się stronami są przedsiębiorstwa energetyczne, operatorzy reaktorów badawczych w UE lub producent / pośrednik sprzedający materiał jądrowy (przywóz do UE lub wywóz z UE, a także transfery wewnątrzwspólnotowe). Zawierając umowy na dostawy, ESA wdraża bezpośrednio unijną politykę dostaw materiałów jądrowych. ESA ma również prawo do zakupu materiałów jądrowych produkowanych w państwach członkowskich.
Na podstawie Traktatu Euratom ESA monitoruje również transakcje dotyczące usług w ramach jądrowego cyklu paliwowego (wzbogacanie, konwersja i wytwarzanie paliwa). Operatorzy są zobowiązani do przesyłania powiadomień zawierających szczegółowe informacje na temat swoich zobowiązań. ESA weryfikuje i potwierdza te powiadomienia.

Ponieważ rynek uranu i paliw jądrowych staje się coraz bardziej złożony, kompetencje ESA zostały wzmocnione decyzją Rady z dnia 12 lutego 2008 r. ustanawiającą statut ESA, który powierzył agencji utworzenie systemu monitorowania rynku jądrowego. Ma to na celu zapewnienie Wspólnocie wiedzy fachowej, informacji, porad i zaleceń na wszelkie tematy związane z funkcjonowaniem rynku materiałów i usług jądrowych. Agencja monitoruje również rynek i identyfikuje trendy rynkowe, które mogą mieć wpływ na bezpieczeństwo dostaw materiałów i usług jądrowych w UE.

Obserwacyjna rola ESA została dodatkowo rozszerzona, aby objąć aspekty związane z dostarczaniem izotopów promieniotwórczych dla celów medycznych w UE. Odbywa się to z jednej strony, w wyniku realizacji Konkluzji Rady "W kierunku bezpiecznego zaopatrzenia w radioizotopy do użytku medycznego w UE" (2010 i 2012) - wydanej w odpowiedzi na zwiększoną podatność na zakłócenia obecnego łańcucha produkcyjnego, który opiera się wyłącznie na małej liczbie starzejących się reaktorów badawczych oraz, z drugiej strony, jako dążenie do uzyskiwania niezbędnych dostaw materiałów jądrowych do produkcji tarczy ze wzbogaconego uranu, wykorzystywanych w procesie wytwarzania radioizotopów medycznych.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE