ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Ropa na rynkach drożeje - kluczowa decyzja OPEC+ coraz bliżej
03.06.2020r. 07:47

Ceny ropy na amerykańskiej giełdzie paliw mocno rosną. Brent w Londynie przekroczyła poziom 40 USD za baryłkę. Zbliża się kluczowa decyzja krajów OPEC+ w sprawie przedłużenia obecnych ustaleń ws. cięć dostaw ropy - informują maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na VII na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 37,60 USD, po zwyżce ceny o 2,15 proc.

Ropa Brent w dostawach na VIII na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie jest wyceniana po 40,08 USD za baryłkę, wyżej o 1,29 proc.

Kraje OPEC+ będą wkrótce decydować w sprawie swoich dalszych działań - przedłużenia obecnych cięć dostaw ropy. W kwietniu producenci ropy z 23 krajów OPEC+ zobowiązali się do ograniczenia dziennej podaży ropy od 1 maja o prawie 10 mln baryłek. Te ustalenia obowiązują do końca czerwca.

Arabia Saudyjska, największy producent ropy w OPEC, opowiada się za utrzymaniem niższych dostaw surowca. Rosja podobno może zgodzić się na przedłużenie obecnie obowiązującej umowy o miesiąc.Takie stanowisko reprezentuje też kilka innych państw w OPEC+. Jeszcze w ub. tygodniu stanowisko Moskwy było jasne - żadnego przedłużania cięć OPEC+.

"Rynek ropy jest znacznie bliżej osiągnięcia równowagi podaż-popyt, czego dowodzi rosnący popyt i otwieranie kolejnych gospodarek na świecie" - mówi tymczasem Suvro Sarkar, wiceprezes ds. badań grupowych w DBS Bank Ltd.
"Jednak wpływ decyzji, jakie zapadną na zbliżającym się spotkaniu OPEC+, już jest w dużej mierze wyceniony na rynku, więc pole do zwyżek cen ropy może być ograniczone" - dodaje.

DBS szacuje, że cena Brent na ICE może w tym roku oscylować w przedziale 42-47 USD za baryłkę, o 5 USD wyżej niż to wcześniej prognozowano.

Tymczasem zapasy ropy w amerykańskich magazynach w Cushing spadły w ub. tygodniu o 2,2 mln baryłek - wynika z najnowszego raportu niezależnego Amerykańskiego Instytutu Paliw (API). Wg danych API zapasy ropy w USA zmniejszyły się w ub. tygodniu o 482 tys. baryłek.

W środę oficjalne wyliczenia dotyczące zapasów ropy i jej produktów w USA poda po 16.30 Departament Energii (DoE).

Na zakończenie poprzedniej sesji WTI na giełdzie w N.Jorku zyskała 3,9 proc., a Brent na ICE zyskała 3,3 proc.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE