ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Decyzja o wydzieleniu aktywów węglowych może zapaść w lipcu
03.06.2020r. 08:00

Przedstawiciele Polskiej Grupy Energetycznej mówią o kształcie jej transformacji energetycznej. Przekonują, że decyzja o wydzieleniu aktywów węglowych z energetyki, w tym PGE, może zapaść w lipcu - czytamy w BiznesAlert.pl.

- Mówimy o wycofaniu całej floty węgla kamiennego i brunatnego w 20-25 lat - powiedział Maciej Burny - dyrektor biura PGE w Brukseli. - Myślimy w Polsce o kierunku podobnym do tego, który wybrali Niemcy. Terminarze w obu krajach są całkiem podobne. Niemcy chcą do tego doprowadzić w 2038 roku, posiadając mniejszą bazę węglową w miksie energetycznym.

Paweł Cioch odpowiedzialny za relacje korporacyjne w PGE zapowiedział Platts, że nowa strategia grupy mająca opisywać plany na następną dekadę zostanie przedstawiona w ciągu trzech miesięcy i będzie się opierać na trzech filarach: offshore, onshore i fotowoltaiką. - Nasza zielona transformacja to fakt, a nie tylko deklaracje - powiedział Burny cytowany przez Platts. - Nasze odejście od węgla będzie uwzględniało cykl życia istniejących aktywów. Wiele z nich zakończy pracę wcześniej niż w 2045 roku ze względu na niską efektywność i degradację techniczną - przyznał.

Burny przypomniał, że ostatnie bloku węglowe PGE do wyłączenia to nowe jednostki w Opolu i Turowie. Jednostka turowska ma zostać oddana do użytku w 2020 roku. Przedstawiciel PGE przyznał, że rentowność tych bloków będzie zależała od cen uprawnień do emisji CO2 na rynku EU ETS, ale będą ją wspierać kontrakty na rynku mocy. - Z punktu widzenia ekonomicznego można mówić o szybszym wycofaniu się z węgla, ale jako spółka skarbu musimy także zapewnić bezpieczeństwo dostaw. Należy także wziąć pod uwagę aspekt społeczny - powiedział Burny. Jego zdaniem rosnące ceny uprawnień do emisji sugerują, że należy transformować PGE "teraz albo nigdy".
Paweł Cioch powiedział Plattsowi, że w lipcu może zapaść decyzja rządu w sprawie wydzielenia aktywów węglowych do osobnych spółek Skarbu Państwa, jednej górniczej i jednej energetycznej. Taka zmiana dałaby dostęp PGE do tańszych pożyczek nieobciążonych aktywami węglowymi. - Zamiast płacić dużo za emisję CO2 przez nasze aktywa węglowe będziemy mogli przekierować te środki na więcej inwestycji w wiatr, fotowoltaikę i trochę gazu - ocenił rozmówca Platts. PGE planuje budowę morskich farm wiatrowych. Rozmawia na ten temat z duńskim Orstedem. Będzie jednak potrzebować energetyki gazowej do równoważenia niestabilnych OZE.

- Zabezpieczenie konwencjonalne jest potrzebne, a gaz jest dobrą i elastyczną technologią - ocenił Cioch. Dlatego PGE planuje zastąpienie węgla gazem w Elektrowni Dolna Odra. Cioch powtórzył deklarację prezesa PGE Wojciecha Dąbrowskiego, że grupa zakończy zaangażowanie w projekt jądrowy w Polsce po doprowadzeniu do finału badań środowiskowych i lokalizacyjnych. - Priorytet to szybka transformacja ku OZE. Potem z punktu widzenia naszych możliwości finansowych nie ma możemy się podjąć projektu jądrowego na własną rękę, ze względu na nasze zaangażowanie w nowe inwestycje OZE - ocenił cytowany przez BiznesAlert.pl Burny.
Platts , BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Pytający 03.06.2020r. 22:04
Czyli GiEK nie będzie już pod flagą PGE? Zostanie samodzielnym podmiotem z większościowym lub całkowitym udziałem... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE