ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Przybyło 25 zarażonych koronawirusem w kopalniach JSW i PGG
03.06.2020r. 09:42

22 nowe przypadki zakażenia koronawirusem potwierdzono minionej doby w czterech kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej. W Polskiej Grupie Górniczej przybyło trzech zakażonych, a w należącej do spółki Węglokoks Kraj kopalni Bobrek kolejnych 23 górników wyzdrowiało.

W środę badania przesiewowe pod kątem obecności Sars-CoV-2 rozpoczynają się w kopalni Ziemowit w Lędzinach, a w czwartek w kopalni Marcel w Radlinie. Obie kopalnie należą do Polskiej Grupy Górniczej.

"Badania wymazowe pod kopalnią Ziemowit rozpoczynają się dziś o godzinie 10. Będą trzy punkty wymazowe. Każdego dnia - do soboty włącznie - będą pobierane wymazy od ponad tysiąca pracowników" - poinformował rzecznik PGG Tomasz Głogowski.

W związku z prowadzonymi badaniami od czwartku kopalnia Ziemowit będzie pracować w ograniczonym zakresie; w środę wydobycie węgla odbywa się jeszcze normalnie.

Zgodnie z przyjętym harmonogramem, w środę wymazy zostaną pobrane od 1 047 pracowników Ziemowita, w czwartek od 1 031, a w piątek od dalszych 1 050 osób. W sobotę próbki do badań będą pobrane od 547 pracowników kopalni oraz ok. 500 górników ze współpracujących z zakładem firm usługowych.

Ogółem - według danych Jastrzębskiej Spółki Węglowej, Polskiej Grupy Górniczej i spółki Węglokoks Kraj - w środę rano zakażonych było 4 089 górników z kilkunastu kopalń, wobec 4 087 osób raportowanych dobę wcześniej. Wraz ze 137 górnikami z kopalni Bobrek, którzy wyzdrowieli z Covid-19, liczba potwierdzonych zakażeń wśród górników przekracza 4,2 tys. Górnicy stanowią prawie połowę spośród ponad 8,5 tys. wszystkich osób zakażonych w woj. śląskim.

Najwięcej zakażeń koronawirusem w górnictwie potwierdzono dotąd w Jastrzębskiej Spółce Węglowej, gdzie w środę rano chorych było 2 141 pracowników - 22 więcej niż dobę wcześniej.
Największe w JSW ognisko koronawirusa to kopalnia Pniówek w Pawłowicach, gdzie we wtorek zakażonych było 1569 pracowników, a w środę 1585 (wzrost o 16).

Nowe zachorowania potwierdzono minionej doby także w - należącej do JSW - kopalni Zofiówka (jedna z dwóch części kopalni Borynia-Zofiówka), gdzie łącznie koronawirusa ma 528 pracowników, wobec 526 dobę wcześniej (wzrost o 2). W kopalni Borynia choruje 12 osób (wzrost o 2), w kopalni Budryk 6 (wzrost o 2), a w kopalni Jastrzębie-Bzie, gdzie również prowadzone będą badania przesiewowe całej załogi - 10. Kwarantanną jest objętych 234 pracowników JSW.

Niewielki wzrost liczby zachorowań (o 3) nastąpił wśród górników Polskiej Grupy Górniczej, gdzie dotąd potwierdzono zakażenie u 1 499 pracowników, wobec 1 496 raportowanych dobę wcześniej. Niespełna 300 osób wyzdrowiało, 1 845 pracowników jest w kwarantannie. W ramach badań przesiewowych od pracowników Grupy pobrano ponad 27,7 tys. wymazów do testów na obecność koronawirusa. W czwartek - dzień po rozpoczęciu badań w kopalni Ziemowit - badania przesiewowe rozpoczną się w kopalni Marcel w Radlinie (część kopalni ROW).

W PGG najwięcej chorych jest w kopalniach: Jankowice (671), Sośnica (460), Murcki-Staszic (235), Bielszowice (70), Marcel (15) i Bolesław Śmiały (11). Od jednego do kilku przypadków zakażenia potwierdzono także w innych kopalniach i w tzw. ruchach Grupy.

W należącej do spółki Węglokoks Kraj kopalni Bobrek w Bytomiu w środę zakażonych było (po odjęciu kolejnych 23 ozdrowieńców) 449 pracowników kopalni i współpracujących z nią firm (63). W kopalni z dnia na dzień przybywa osób wyleczonych z COVID-19 - obecnie jest ich 137. W kwarantannie przebywa 10 osób. Do pracy powróciła już większość załogi, a wydobycie zbliża się do poziomu sprzed epidemii.

Według opublikowanych we wtorek po południu danych sanepidu, w woj. śląskim potwierdzono 8 557 przypadków koronawirusa. 2 020 osób wyzdrowiało, a 217 zmarło. Łącznie w szpitalach w regionie leczonych jest 335 osób z koronawirusem. Od początku epidemii wykonano ponad 85 tys. testów na obecność Sars-CoV-2.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE