ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Sasin o rekompensatach za energię elektryczną: nie wycofujemy się z tego projektu
03.06.2020r. 09:58

Projekt ustawy o dopłatach do energii elektrycznej jest przygotowany; w żadnym wypadku się z niego nie wycofujemy - zapewnił w środę wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Dodał, że będzie procedowany na tyle wcześnie, żeby mógł być skutecznie zrealizowany.

Sasin pytany w Radiu Zet o dopłaty do energii elektrycznej podkreślił, że projekt ustawy w tej sprawie przygotowany przez resort aktywów państwowych został złożony do Stałego Komitetu Rady Ministrów. "Ten projekt jest, można go procedować. Jego gospodarzem dzisiaj jest Ministerstwo Klimatu" - powiedział.

Wicepremier przypomniał, że rozwiązania zostały przygotowane w szybkim tempie na samym początku tego roku i dotyczą "zdecydowanej większości gospodarstw domowych".

"W żadnym wypadku się z tego projektu i z tych zapowiedzi nie wycofujemy" - zapewnił Sasin.

Zaznaczył, że "filozofią tego projektu jest zwrot czy uzyskanie rekompensaty po roku, w którym trzeba zapłacić nieco więcej". Jak mówił, oznacza to, że "jest czas na to, żeby ten projekt przyjąć". Zapewnił, że będzie procedowany na tyle wcześnie, "żeby mógł być skutecznie zrealizowany, zgodnie z zapisami, jakie zostały w nim zawarte".
Sasin przyznał, że nie potrafi dzisiaj powiedzieć, jaki będzie wynik prac rządu. "Będę przekonywał na pewno swoich kolegów w rządzie, żeby ten projekt przyjąć w takiej formie, w jakiej został on stworzony" - mówił.

Zgodnie z projektem odbiorcy końcowi energii elektrycznej w gospodarstwach domowych będą mogli liczyć na rekompensaty za wyższe w 2020 r. ceny energii. W tym celu odbiorcy, będący stroną umowy na dostawę energii mają składać deklaracje, że nie przekroczyli w 2019 r. tzw. II progu podatkowego, czyli 85 528 zł. Odpowiednią rekompensatę mają wyliczyć sprzedawcy i dystrybutorzy energii i zwrócić w pierwszym rachunku w 2021 r. Pieniądze mają pochodzić z Funduszu Wypłaty Różnicy Ceny, zasilonego częścią przychodów państwa ze sprzedaży uprawnień do emisji CO2.

W ramach uzgodnień międzyresortowych projektu Ministerstwo Finansów oszacowało, że Fundusz Wypłaty Różnicy Ceny jest częścią sektora finansów publicznych i dlatego jego wynik ma wpływ na wynik całego sektora, zatem ustawa spowoduje pogorszenie go o 2,4 mld zł w 2021 r., kiedy następować będzie wypłata.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE