ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Global Energy Monitor: koronawirus dotknął regiony węglowe nie tylko w Polsce
03.06.2020r. 10:22

Kopalnie węgla kamiennego stały się ogniskami koronawirusa nie tylko w Polsce - wynika z analiz organizacji Global Energy Monitor, monitorującej sektor paliw kopalnych na świecie. Eksperci WISE Europa i Polskiej Zielonej Sieci oceniają, że epidemia wzmaga potrzebę transformacji górnictwa.

Według przedstawionych w środę danych Global Energy Monitor (GEM), wirus Sars-CoV-2 spowodował przerwy w wydobyciu węgla kopalniach w co najmniej dziewięciu krajach - oprócz Polski, gdzie zakażonych jest ok. 4,2 tys. górników ze śląskich kopalń, także w USA, RPA, Kolumbii, Chinach, Kanadzie, Australii, Czechach i na Ukrainie. Koronawirus dotknął też regiony węglowe np. w Turcji i Indiach.

W Polsce - jak ocenił w komentarzu do raportu GEM prezes think-tanku WISE Europa Maciej Bukowski - górnictwo węgla kamiennego okazało się być, obok szpitali i domów pomocy społecznej, jednym z głównym ognisk zakażeń Covid-19.

"Specyfika pracy w kopalniach wiąże się z dużym ryzykiem zarażenia, co jest poważnym problemem operacyjnym i wizerunkowym dla Jastrzębskiej Spółki Węglowej czy Polskiej Grupy Górniczej, które muszą liczyć się z koniecznością przynajmniej czasowego wyłączenia lub znacznego ograniczenia pracy w niektórych kopalniach" - wskazał prezes think-tanku, wyspecjalizowanego w polityce europejskiej i zagranicznej oraz ekonomii.

Jego zdaniem, regularne testy pracowników i izolacja osób chorych mogą częściowo złagodzić problem, jednak prawdopodobnie nie wyeliminują go w całości jeszcze przez dłuższy czas.

"Epidemia wzmaga więc potrzebę restrukturyzacji sektora - nie tylko w związku ze spadkiem popytu, ale i z problemami z zapewnieniem odpowiednio wysokiego bezpieczeństwa epidemiologicznego w górnictwie i jego otoczeniu" - ocenił Bukowski, cytowany w środowym komunikacie prasowym Global Strategic Communications Council.

Ekspertka Polskiej Zielonej Sieci ds. klimatu Izabela Zygmunt uważa, że rozprzestrzeniania koronawirusa w polskim górnictwie można było uniknąć, gdyby kopalnie - jako miejsca, gdzie bardzo trudno zachować odpowiedni reżim sanitarny - zamknięto zaraz na początku epidemii Sars-CoV-2.
"Nietrudno jednak zrozumieć, że dla zarządzających nimi byłaby to trudna decyzja, bo kopalnie jeszcze przed epidemią były w ciężkiej sytuacji finansowej, a przestoje wiązałyby się z dalszymi stratami. Zdecydowano się zaryzykować zdrowiem ludzi i pracować dalej, co ostatecznie i tak doprowadziło do rozprzestrzenienia się choroby, wstrzymania pracy kopalń i pogłębienia się kryzysu całego sektora, który może w niedługiej perspektywie przynieść nieplanowane wcześniej zamknięcia kopalń" - powiedziała, cytowana w komunikacie, Izabela Zygmunt.

Jej zdaniem, choć górnicy wzięli na siebie ryzyko zdrowotne, nie uzyskali pewności dalszego zatrudnienia. "Trudno o bardziej wyrazisty przykład tego, jaką cenę za zaklinanie rzeczywistości przez polityków i decydentów ostatecznie płacą górnicy, którzy są na pierwszej linii zderzenia z ową rzeczywistością" - uważa ekspertka ekologicznej organizacji.

Kopalniom węgla - jak oceniła Zygmunt - nie da się przywrócić rentowności, bo system, w którym działają, jest nastawiony na to, by promować zeroemisyjne źródła energii, a paliwa kopalne stopniowo wypierać z rynku.

"Składanie górnikom obietnic zakładających działanie wbrew logice tego systemu jest nieodpowiedzialne - odchodzenia od paliw kopalnych nie da się zatrzymać, a twierdząc inaczej doprowadzi się najwyżej do sytuacji, że zamknięcia kopalń nastąpią bez odpowiedniego przygotowania, chaotycznie i bez poduszki bezpieczeństwa" - uważa przedstawicielka Polskiej Zielonej Sieci, według której UE daje obecnie możliwości przeprowadzenia transformacji regionów górniczych w uporządkowany i społecznie bezpieczny sposób.

"Zaczynamy wprawdzie za późno, ale ciągle jest jeszcze kilka lat na stopniowe przeprowadzenie tego procesu; są dostępnie naprawdę duże unijne pieniądze na jego sfinansowanie, brakuje jedynie odwagi po stronie polityków, by powiedzieć górnikom prawdę o perspektywach sektora i zacząć - wspólnie z nimi, a nie ponad ich głowami - planować transformację górnictwa i gospodarek górniczych gmin" - podsumowała ekspertka.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE