ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

KOMENTARZE

OPEC+ może przedłużyć rekordowe cięcia produkcji o 1-2 miesiące.
03.06.2020r. 10:50

Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy, Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska
Optymizm na rynku ropy naftowej nie ustaje. Początek czerwca przyniósł na wykresie notowań tego surowca przyspieszenie zwyżek i dotarcie do najwyższych poziomów od prawie trzech miesięcy. Cena ropy Brent dzisiaj rano przekroczyła barierę 40 USD za baryłkę.

W bieżącym tygodniu inwestorzy na rynku ropy naftowej żyją praktycznie jednym wydarzeniem - spotkaniem OPEC+, na którym mają zapaść decyzje co do kształtu porozumienia naftowego w najbliższych miesiącach. Póki co ustalenia zakładają solidarne cięcia produkcji ropy łącznie o niecałe 10 mln baryłek dziennie w maju i czerwcu, zaś później zmniejszenie cięć do około 8 mln baryłek dziennie.

Kraje OPEC+ rozważają jednak przedłużenie obecnie obowiązujących, rekordowych cięć na kolejne miesiące. Arabia Saudyjska sugerowała nawet, że byłaby skłonna zatwierdzić je w obecnej wysokości aż do końca bieżącego roku, jednak ten scenariusz jest najprawdopodobniej nie do zaakceptowania przez pozostałe kraje OPEC+. W rezultacie, coraz częściej jako najbardziej realną opcję wymienia się przedłużenie cięć o 1 lub 2 miesiące.

(1194x796)Notowania ropy naftowej WTI - dane dzienne

Według nieoficjalnych informacji przekazywanych przez agencję Reuters, Rosja skłania się w większym stopniu do wariantu 1-miesięcznego. Zdanie tego kraju będzie prawdopodobnie kluczowe, ponieważ Rosja i Arabia Saudyjska to dwaj najwięksi producenci ropy spośród krajów, które sygnowały porozumienie naftowe.

Tymczasem inną informacją, która pozytywnie wpływa na ceny ropy naftowej, jest fakt, że jak dotychczas, postanowienia porozumienia naftowego są respektowane przez poszczególnych producentów ropy naftowej. Wielu z nich bardzo szybko sprowadziło wydobycie do znacznie niższych poziomów, w ten sposób przyczyniając się przynajmniej do częściowego zniwelowania ogromnej nadwyżki na globalnym rynku ropy.

Wirtualne spotkanie OPEC+ zaplanowane jest wstępnie na 4 czerwca, jednak data ta do dzisiaj nie została oficjalnie potwierdzona.

(1194x796)Notowania ropy naftowej Brent - dane dzienne

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE