ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Właściciele aut elektrycznych zarobili na ich ładowaniu
03.06.2020r. 16:00

Jak poinformował portal Gramwzielone.pl, ujemne ceny energii, które pojawiły się na Wyspach, umożliwiły klientom jednego z dostawców energii zarabianie na jej pobieraniu z sieci w celu naładowania samochodu elektrycznego. Generowanie dodatkowego popytu na energię w czasie, gdy występuje jej nadpodaż skutkujaca niskimi, a nawet ujemnymi cenami, może być korzystne dla systemu energetycznego i pomagać w jego bilansowaniu.

Zjawisko ujemnych cen energii pojawiało się dotąd głównie w Niemczech, gdy w okresach dużej wietrzności, zwłaszcza przy weekendowym, niższym zapotrzebowaniu, występowała nadwyżka energii w systemie elektroenergetycznym, co skutkowało płaceniem odbiorcom za jej pobieranie.

Takie niekorzystne zjawisko, z punktu widzenia operatorów systemów elektroenergetycznych, może być równoważone przez aktywowanie popytu, który ściągnie z rynku powstałą nadpodaż. Może pomagać w tym mechanizm, który pozwala na zarabianie odbiorcom energii za to, że konsumują energię, gdy jest jej za dużo.

Zjawisko ujemnych cen energii zaczęło ostatnio pojawiać także w weekendy w Wielkiej Brytanii i wynika z nadwyżek energii produkowanej przez tamtejszą fotowoltaikę. Moc elektrowni PV na Wyspach wynosi już kilkanaście GW, a w dniu 30 maja (sobota) osiągnęły one nawet 33-procentowy udział w brytyjskim miksie wytwarzania.

Brytyjscy dostawcy energii wprowadzili nawet taryfy, w przypadku których odbiorcy są wynagradzani za pobór energii w sytuacjach nadwyżek energii w systemie elektroenergetycznym.

Jedna z taryf, oferowana przez firmę Octopus Energy, umożliwia wynagradzanie w takich okresach właścicieli samochodów elektrycznych za to, że ładują oni wówczas swoje baterie.
W sobotę 23 maja Octopus Energy płacił swoim klientom ładującym elektryki stawkę 0,11 funta za każdą pobraną w tym celu kilowatogodzinę energii.

Londyńska firma konsultingowa Global Data wylicza, że naładowanie w domu samochodowej baterii o pojemności 60 kWh kosztowałoby standardowo około 8,4 funta, jednak w sytuacji ujemnych cen energii mogło oznaczać zysk właściciela EV sięgający 5 funtów.

Właściciele samochodów elektrycznych mogą przy tym liczyć na informację od dostawcy na temat pojawienia się ujemnych cen energii i wówczas mogą zarabiać na pobieranej energii, przy okazji odciążając system elektroenergetyczny.

Jak komentuje Global Data, ujemne ceny energii na Wyspach na razie powinny pojawiać się tylko w krótszych okresach i głównie w weekendy. Zwiększona aktywność gospodarki w dni robocze generuje większy popyt na energię, zapobiegając powstawaniu takiego zjawiska.

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Zielony_Insider 03.06.2020r. 17:55
Jak jedni zarobili to drudzy stracili, bo koszty są jakie były, a nawet większe.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE