ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Fortum w Polsce zamierza rozwijać się w kierunku gospodarki obiegu zamkniętego
03.06.2020r. 13:17

Koncern Fortum, zasilający swoją elektrociepłownię w Zabrzu m.in. paliwem z odpadów, zamierza rozwijać się w Polsce w kierunku gospodarki obiegu zamkniętego i wykorzystywać w ciepłownictwie także energię z odnawialnych źródeł - podał prezes Fortum Power and Heat Polska Piotr Górnik.

W Polsce, poza działalnością na Górnym Śląsku, nordycki koncern ma również wybudowaną w 2010 r. elektrociepłownię w Częstochowie oraz sieć ciepłowniczą w tym mieście; działa też we Wrocławiu i Płocku.

Podczas środowej internetowej sesji konferencji Economic Security Forum ECONSEC, prezes Górnik przyznał, że Fortum prowadzi - na szczeblu korporacyjnym - proces strategicznego przeglądu swoich aktywów.

"Korporacja dokonuje tego typu analiz, natomiast my rozwijamy produkty w Polsce. Stąd myślę, że w najbliższym czasie będziemy w stanie ogłosić nasze nowe zadania inwestycyjne, które będą w 100 proc. zgodne z tymi kierunkami (...), czyli udziałem w gospodarce obiegu zamkniętego i udziałem w połączeniu międzysektorowym (ciepłownictwa i OZE - PAP). Będzie to również bardzo mocny krok do przodu w kierunku digitalizacji serwisów dla klientów ciepłowniczych" - zadeklarował prezes Fortum Power and Heat Polska.

Przypomniał, że uruchomiona jesienią 2018 r. elektrociepłownia Fortum w Zabrzu w ok. 40 procentach jest zasilana alternatywnym paliwem wytwarzanym z odpadów (tzw. RDF - Refuse Derived Fuel), a udział tego paliwa będzie nadal rosnąć. Tym samym EC Zabrze wpisuje się w ideę gospodarki o obiegu zamkniętym, polegającą na ponownym wykorzystaniu tego, co mogłoby trafić na wysypiska śmieci. Dzięki RDF odpady nienadające się do dalszego recyklingu nie zalegają na składowiskach, ale służą jako paliwo do wytwarzania ciepła i prądu.

W ocenie prezesa Górnika, ciepłownictwo może być miejscem, gdzie nadwyżki energii elektrycznej produkowanej z odnawialnych źródeł mogą być zagospodarowane w sposób - jak mówił - "bardziej efektywny i dzięki temu w sposób czysty dla klientów".
"Poprzez taką czystą energię jesteśmy w stanie zrobić krok w kierunku czystych miast. Udział ciepłownictwa w gospodarce obiegu zamkniętego będzie rósł, a miejsce ciepłowników w tym obszarze będzie coraz bardziej znaczące" - mówił prezes podczas internetowej sesji Economic Security Forum ECONSEC.

Szef Fortum Power and Heat Polska przypomniał, że ponad 90 proc. energii wyprodukowanej w europejskich aktywach Fortum jest wolne od emisji CO2, a pandemia koronawirusa nie zmienia strategicznego kierunku, jakim jest neutralność klimatyczna i dekarbonizacja. Fortum zamierza stopniowo rezygnować z używania węgla do produkcji ciepła.

"Klient - obok rozwiązań cyfrowych - oczekuje ciepła czystego, dekarbonizacji, poprawy efektywności funkcjonowania. Stąd kierunek wykorzystania ciepła odpadowego, również ciepła z odpadów, jest tym, który rozwijamy (...). W Polsce poszerzamy udział paliw pochodzących z odpadów w produkcji ciepła" - zapewnił Piotr Górnik.

Odnosząc się do sytuacji związanej z pandemią koronawirusa, prezes poinformował, że już ponad 60 proc. klientów Fortum korzysta z elektronicznego biura obsługi klienta. Zapowiedział dalszą digitalizację i rozwój serwisów cyfrowych.

Fortum działa w krajach nordyckich, bałtyckich oraz Rosji, Polsce i Indiach. Zatrudnia ok. 8 tys. osób, a jego przychody w 2019 r. wyniosły 5,4 mld euro. W Polsce, oprócz ciepłownictwa, koncern działa też na rynku sprzedaży gazu i energii elektrycznej.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE