ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

OPINIE

Komentarz miesięcznych zmian w produkcji energii elektrycznej w Polsce w obszarze źródeł gazowych
04.06.2020r. 06:15

dr inż. Andrzej P. Sikora, prezes Instytutu Studiów Energetycznych
Zgodnie z danymi ENTSO-E w maju 2020 r. produkcja energii elektrycznej (EE) z gazu ziemnego w Polsce wyniosła 976 476 MWh i była znacząco wyższa niż rok wcześniej 696 482 MWh (najniższa produkcja miesięczna w 2019 r. poza wrześniem). W strukturze produkcji EE maj 2020 pokazuje 9,6 proc. wobec 7,4 proc. rok wcześniej. Sukces dla taniego gazu?! Bo maj pokazuje większe zużycie niż kwiecień. A może nic się nie stało? Nic się nie stało... mamy bardzo wysokie saldo dodatnie wymiany transgranicznej, czyli import energii, który w maju wyniósł ponad 1,2 TWh wobec nieco ponad 1 TWh w kwietniu i niecałej 0,9 TWh w maju 2020 roku. Oznacza to wzrost importu w maju 2020 r. odpowiednio o prawie 24 i ponad 41%. Importujemy więcej niż produkują wszystkie elektrownie gazowe w Polsce. Wow!

Mimo kryzysu mamy w Polsce za drogą energię! Nawet jak rośnie wykorzystanie "najtańszego" węgla brunatnego - mamy za drogo! Niewidzialna ręka rynku działa. Ale czy ktoś to kontroluje? Ma wpływ? Czy banksterzy, finansiści, COVIDowcy rozumieją, że uzależniamy się od zachodniego, tańszego OZE?

Można? Pytanie retoryczne.

Nie oczekuję, że rynek węglowodorów wyrówna się (wróci do stanu przed COVID-19) w ciągu najbliższych kilku lat ... ze względu na wpływ podaży i popytu na infrastrukturę, na mechanizmy magazynowania. Spodziewam się, że wielu producentów zostanie zapomnianych /wymazanych, wielu dostawców zbankrutuje, a ci, którzy przeżyją, już dziś badają możliwości konsolidacji.

Polska energetyko budzimy się! Brytyjska gospodarka nie spaliła ani jednej bryły węgla przez 35 dni, to najdłuższy nieprzerwany okres od rozpoczęcia rewolucji przemysłowej ponad 230 lat temu. W Portugalii rekordowy okres "bezwęglowy" wydłużył się prawie o dwa miesiące. Austria zamyka właśnie jedyną pozostałą elektrownię węglową w Mellach. Holandia powiedziała, że zmniejszy moc swoich elektrowni cieplnych o 75 proc., aby zastosować się do nakazu sądowego dotyczącego zmniejszenia ryzyka klimatycznego, Szwedzi właśnie zamknęli ostatnią KVV6 w Sztokholmie dwa lata wcześniej niż uprzednio planowano1 . Niemcy - przy głosach sprzeciwu - otwierają (jak mówią ostatnią) elektrownię węglową, a i Ostrołęka będzie gazowa (o ile powstanie).

Era węgla dzięki COVID kończy się w Europie bezpowrotnie. A era węglowodorów?

Ceny gazu ziemnego w Europie spadły do rekordowo niskiego poziomu, aczkolwiek ciągle są dodatnie. Chwilę w ostatniej dekadzie maja była obawa (braki infrastruktury/wolnych magazynów/tankowców), że ceny pójdą poniżej zera.

Nabywcy LNG anulują dostawy, ponieważ amerykański gaz ziemny stał się chwilowo najdroższą opcją na świecie - w pierwszym tygodniu maja 6 maja (Reuters) - Ceny gazu ziemnego w USA po raz pierwszy w tym tygodniu osiągnęły najwyższy poziom odniesienia w Europie i Azji, dając nabywcom amerykańskiego skroplonego gazu ziemnego (LNG) kolejny powód do ich anulowania Nabywcy LNG w Azji i Europie już anulowali załadunek około 25 "cargo" ze Stanów Zjednoczonych w czerwcu, ponieważ blokady rządowe w celu powstrzymania rozprzestrzeniania się koronawirusa zmniejszyły popyt na gaz na całym świecie.

Jednak większość amerykańskiego LNG została już sprzedana na wiele lat z wyprzedzeniem i dlatego tankowce z amerykańskim LNG będą nadal płynęły do Europy i Azji. Dostawcy z USA mają także swobodę dostaw na dowolnie wybrany przez siebie rynek - przypominam, że latem ubiegłego roku obserwowaliśmy przesuwanie się dostaw w kierunku Ameryki Łacińskiej w miarę zapełniania się europejskich magazynów i zaostrzania się cen w Europie.

Kontrakty terminowe na gaz z pierwszego tygodnia maja na czerwcową dostawę w benchmarku Henry Hub po raz pierwszy były droższe niż tez dla Dalekiego Wschodu JKM, i dla TTF w Holandii.

(1200x675)Rys.1. Notowania dla gazu ziemnego. Źródło: Bloomberg.

Dzięki bardzo niskim cenom spotowym, nawet jeśli sprzedawca potrzebuje towaru/ładunku, aby wywiązać się ze swojego zobowiązania do dostawy, ma teraz możliwość zrezygnowania z amerykańskiego LNG i zakupu tańszego LNG w formule "spot" od bliższego dostawcy o niższych kosztach transportu. I na koniec ciekawostka z 21 maja.

(667x308)Rys.2. Notowania dla gazu ziemnego 21/05/2020. Źródło: ICIS.

Kiedy notowania pokazały a cena doszła praktycznie do średnich amerykańskich kosztów skroplenia.

Czekam niecierpliwie na kolejny miesiąc, na kolejne dane i mam nadzieję, że najgorsze już za nami, choć przyznam się, mimo "wrodzonego optymizmu" takiej pewności nie mam, nie widzę symptomów, że dno już osiągnęliśmy i dołek już za nami i teraz będzie już tylko lepiej.

Przypisy:

1 Za Europe Beyond Coal
Zobacz także:

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLANDp
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE