ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

OPINIE

Prosumencka fotowoltaika - oksymoron w krajowym systemie energetycznym
04.06.2020r. 06:05

Grzegorz Wiśniewski, Prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej
Najnowsze dane ENTSO-E o produkcji i zużyciu energii elektrycznej w latach 2012 - 2019 zaktualizowane na koniec maja przyniosły długo oczekiwaną zmianę. ENTSO-E we współpracy z PSE dostrzegły, że w systemie jest fotowoltaika, choć nie dostrzegły, że wpływa ona na KSE od strony podaży (od dekady), ale także też od strony popytu (od dwóch dekad). Jest jak oksymoron; produkuje i ogranicza produkcję, i jest i jej nie ma.

Fotowoltaikę trudno wtłoczyć w dotychczasowy model raportowania o pracy KSE, ale też w tradycyjny sposób myślenia o energetyce. Sprawiła też zawód - zazwyczaj maj w Polsce dawał skokowy przyrost energii z PV , a tym razem w zimnym i pochmurnym maju (tak zimno nie było od trzech dekad) skoku nie było. Choć wzbogaciła się o kolejne nowe moce, to wyprodukowała o ponad 23 proc. energii mniej niż w kwietniu (wtedy gdy operator jej nie widział). Efekt anomalii w sposób szczególny przełożył się na produkcję energii, gdyż po pierwsze w Polsce w dalszym ciągu dominują instalacje prosumenckie (75% mocy zainstalowanej, która w połowie maja wg PSE wynosiła 1830 MW), a po drugie systemy prosumenckie dominują w południowo wschodniej części kraju, gdzie maj był szczególnie zimny i mokry).

Wg ENTSO-E/PSE fotowoltaika wyprodukowała w maju 225,8 GWh energii, co stanowiło 2,2 proc. w produkcji energii w KSE i 13,9 proc. w produkcji energii z OZE i co oznacza wzrost ilości wyprodukowanie energii z promieniowania słonecznego, licząc r/r, o 31 proc. W praktyce było to odpowiednio 2,7 proc. i 16,6 proc. Różnice robią prosumenci, jak dotychczas niewidoczni dla KSE, działający po stronie popytu w formule autokonsumpcji, której skala zmienia się z miesiąca na miesiąc w sposób odwrotnie proporcjonalnych do produkcji.

Na wykresie słupkowym poniżej pokazano jaka cześć produkcji energii z fotowoltaiki jest widoczna dla KSE (dolna część słupków), a jaka jest ukryta w zaciszu domowym (górna część słupków), choć zaczyna zmieniać wysokość zapotrzebowania i wpływać na profil zapotrzebowania.

(875x504)

Średni miesięczny współczynnik autokonsumpcji prosumenckiej sięga 37 proc., ale zmienia się w zakresie 67-63 proc. w grudniu i styczniu do 29-31 proc. w czerwcu i lipcu (przyjmując wskaźniki za R. Wójcicki: Autokonsumpcja ...) i średnio w każdym miesiącu taka cześć produkcji energii z PV uchodzi uwadze operatora i jego statystyk.

Prosumenci umykają nie tyko operatorom, ale też twórcom polityki energetycznej. Ani w projekcie Polityki energetycznej (PEP'2040), ani w Krajowym Planie na rzecz Energii i Klimatu (KEPiK'2030), prosumentów nie ma. Dokonując przeglądu i aktualizacji KPEiK (z grudnia '2019), IEO usunął szereg "usterek", takich jak nierealne dane o mocy zainstalowanej w latach 2018-2020, mocno zaniżone współczynniki wykorzystania mocy dla energetyki wiatrowej, czy "przestrzelony" scenariusz zapotrzebowanie na energię. Ale jedocześnie wprowadził oczywisty scenariusz rozwoju sektora prosumenckiego (zarówno prosumentów indywidualnych jak i biznesowych), który jeszcze bardziej obniżył prognozy zapotrzebowania na energię - na rysunku "fotowoltaika-pozostałe" to właśnie prosumenci i off-grid.

(708x494)

Jak widać na wykresie, przy mocach rzędu 2,3-4.6 GW trudno będzie dalej informować o produkcji i zużyciu energii w KSE bez bacznego obserwowania i badania autokonsumpcji oraz wpływania taryfami dynamicznym i poprawną wyceną wartości energii na zachowania prosumentów. Bynajmniej nie chodzi tu o odłączanie prosumentów od sieci (wtedy faktycznie nie przeszkadzaliby w prostych "profesjonalnych biznesach"), ani też o mechaniczne dokładanie do instalacji prosumenckiej pompy ciepła lub innych mniej lub bardziej potrzebnych odbiorników energii (aby zwiększyć współczynnik autokonsumpcji), ale o racjonalne zachęty do świadomego przesuwania autokonsumpcji prosumenckiej z uwzględnieniem nie tylko profilu produkcji PV ale i zapotrzebowania na energię. Tzw. rozliczenie netto z "opustami" i bilansowaniem rocznym badaniom nad rolą prosumeryzmu w KSE nie służą.
Zobacz także:

Dodaj nowy Komentarze ( 12 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 12 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Loża_Szyderców 04.06.2020r. 12:57
"W KPEiK'2030 prosumentów nie ma" - to proszę zaglądnąć do Zał. 2 KPEiK str. 37 i 38 (tab. 33 i 34).
Odpowiedzi: 10 | Najnowsza odpowiedź: 08-06-2020r. 17:48 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Wydma Lubiatowska 04.06.2020r. 14:09
Szanowny Panie, mamy nadzieję, że Pan nie czytał dokumentu pt.""Renewable Power Generation Costs in... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 12 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLANDp
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE