ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Rada nadzorcza Lotosu zgodziła się na zaangażowanie 500 mln zł w GA Polyolefins
04.06.2020r. 07:37

Rada nadzorcza Grupy Lotos zgodziła się na zaangażowanie 500 mln zł w spółkę Grupa Azoty Polyolefins, budującej instalację polipropylenu w Policach - poinformowała spółka w komunikacie. Lotos 300 mln zł z tej kwoty przeznaczy na objęcie akcji GA Polyolefins, a 200 mln zł stanowić będzie pożyczka właścicielska dla spółki.

Zgodnie z planami, Grupa Lotos ma mieć 17,3 proc. akcji w podwyższonym kapitale Grupy Azoty Polyolefins.

Struktura docelowa akcjonariatu GA Polyolefins będzie wyglądać następująco: GA Zakłady Chemiczne Police 34,41 proc., Grupa Azoty 30,52 proc., Grupa Lotos 17,3 proc., Hyundai Engineering Co (16,63 proc.), a Korea Overseas Infrastructure & Ubran Development Corporation (KIND) 1,14 proc.

Zgodę na zaangażowanie Grupy Lotos w projekt w Policach musi jeszcze wyrazić walne zgromadzenie gdańskiej spółki, zwołane na 30 czerwca.

Lotos zdecydował o zaangażowaniu się w budowę instalacji w Policach, traktując ją jako możliwość dywersyfikacji pionowej grupy w kierunku petrochemicznym.

Gdańska spółka ocenia też, że istnieją synergie regionalne dotyczące infrastruktury logistycznej - nowy terminal paliw płynnych o możliwościach dalszej rozbudowy i dostępu do morza w regionie wybrzeżą zachodniopomorskiego.

Grupa Lotos wskazuje dodatkowo na synergie po stronie produktów towarzyszących procesowi produkcji polipropylenu polegające na możliwości wykorzystania znacznych ilości wodoru w procesach technologicznych i energetycznych.
"Wyniki analiz opłacalności udziału Grupy Lotos w projekcie kształtują się na poziomie potwierdzającym zasadność inwestycji - wartość bieżąca netto (NPV) jest dodatnia, a wewnętrzna stopa zwrotu (IRR) jest wyższa od wymaganej przez Lotos jako inwestora minimaalnej stopy zwrotu adekwatnej dla tego rodzaju projektu" - napisano w komunikacie Lotosu.

Projekt instalacji realizowany jest w ramach grupy kapitałowej Grupa Azoty. Dla jego realizacji powołana została spółka celowa - Grupa Azoty Polyolefins, w której akcje objęły Grupa Azoty i Zakłady Chemiczne Police.

Zgodnie z planami, zakład w Policach będzie produkował polipropylen (zakładane możliwości produkcyjne to około 437 tys. ton rocznie), a także propylen.

Szacowany całkowity budżet na realizację projektu wynosi około 1,52 mld euro (łącznie z kosztami finansowania w okresie budowy oraz rezerwami wymaganymi w formule project finanse).

Harmonogram przedsięwzięcia przewiduje rozruch testowy instalacji PDH i instalacji PP w drugim kwartale 2022 roku, a początek działalność komercyjnej w czwartym kwartale 2022 roku.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE