ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

PGNiG planuje wydatki inwestycyjne w 2020 roku na podobnym poziomie jak w 2019
04.06.2020r. 12:54 04.06.2020r. 09:38

Grupa PGNiG zakłada, że w 2020 roku jej wydatki inwestycyjne będą na podobnym poziomie jak w 2019 roku, kiedy wyniosły one 6,58 mld zł - poinformował wiceprezes PGNiG Przemysław Wacławski

"Pracujemy nad aktualizacją naszej strategii, dlatego nie podamy konkretnych celów CAPEX na 2020 rok, ale spodziewamy się wydatków inwestycyjnych w tym roku na podobnym poziomie, jak w 2019 roku" - powiedział Wacławski podczas czwartkowej telekonferencji PGNiG dla analityków.

W 2019 roku grupa PGNiG przeznaczyła na inwestycje 6,58 mld zł, w tym 2,51 mld zł w segmencie poszukiwanie i wydobycie, 2,28 mld zł w dystrybucji, 1,63 mld zł w wytwarzanie i 0,16 mld zł w obrót i magazynowanie.

W pierwszym kwartale 2020 roku wydatki inwestycyjne grupy sięgnęły 1,35 mld zł, z czego 660 mln zł przeznaczono na segment poszukiwań i wydobycia, 600 mln na dystrybucję, 60 mln zł wytwarzanie, a 30 mln zł magazynowanie.

Prezes PGNiG Jerzy Kwieciński poinformował, że proces aktualizacji strategii grupy do 2022 r. powinien się zakończyć w tym roku.

"Uważamy, że aktualizacja strategii jest potrzebna, bo jesteśmy w połowie jej realizacji. Po drugie, zachodzą znaczące zmiany w polityce gospodarczej, ale szczególnie w obszarze, który nas dotyczy na poziomie europejskim, m.in. Zielony Ład. Firma powinna się do tego dostosować. Chcemy proces aktualizacji strategii zakończyć w tym roku, tak, by przeszła przez wszystkie decyzje korporacyjne" - powiedział prezes podczas konferencji prasowej.

Prezes podtrzymał, że jednym z celów aktualizacji strategii jest dywersyfikacja przychodów i zysków.
"Jednym z celów akwizycyjnych jest ciepłownictwo. Widzimy wiele interesujących podmiotów w segmencie ciepłownictwa i elektrociepłownictwa, wiele z nich wymaga znaczących inwestycji w najbliższych miesiącach i latach, żeby przejść z węgla na gaz" - powiedział Kwieciński.

Zaznaczył, że spółka nie ujawnia żadnych nazw potencjalnych spółek do przejęcia, dopóki nie dojdzie do finalizacji transakcji. Odmówił także odpowiedzi na pytanie, czy PGNiG byłoby zainteresowane kupnem Tauronu po ewentualnym pozbyciu się przez tę spółkę aktywów węglowych.

PGNiG podtrzymuje zainteresowanie akwizycjami na Szelfie Norweskim.

"Jesteśmy obecni na rynku norweskim. Przyglądamy się nowym akwizycjom, nowym złożom, nowym koncesjom. Myślę, że obecny trudny okres może być okazją, by coś ciekawego na Szelfie Norweskim się pojawiło" - powiedział prezes Kwieciński.

Wiceprezes Jarosław Wróbel poinformował, że wyzwaniem, które zostanie uwzględnione w aktualizacji strategii, jest rozszerzenie portfolia produktów gazowych. Do końca roku PGNiG zamierza opracować model wejścia w produkcję i dystrybucję biometanu.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE