ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Stabilna liczba górników zarażonych koronawirusem w kopalniach JSW i PGG
04.06.2020r. 10:16

Liczba górników zakażonych koronawirusem - wraz z grupą ozdrowieńców - utrzymuje się na stabilnym poziomie ponad 4,2 tys. osób - wynika z danych trzech spółek węglowych. W kopalniach JSW i PGG minionej doby przybyło ośmiu zarażonych, a w kopalni Bobrek kolejnych 26 osób wyzdrowiało.

W środę badania przesiewowe pod kątem obecności Sars-CoV-2 rozpoczęły się w kopalni Ziemowit w Lędzinach, a w czwartek w kopalni Marcel w Radlinie. Obie kopalnie należą do Polskiej Grupy Górniczej (PGG).

"Badania przesiewowe w kopalni Marcel potrwają od dziś do niedzieli, będą prowadzone między 9 a 19. Dwa punkty wymazowe zostały zlokalizowane w pobliżu budynku dyrekcji. Każdego dnia pobrane zostaną wymazy od około tysiąca górników z kopalni oraz firm współpracujących" - poinformował w czwartek rzecznik PGG Tomasz Głogowski.

W najbliższych dniach wyniki testów, prowadzonych wśród pracowników kopalń Ziemowit i Marcel, a także w kolejnych kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW), mogą zmienić statystykę zachorowań, która w czwartek ustabilizowała się - przybyły po cztery potwierdzone przypadki Sars-CoV-2 w JSW i PGG.

Ogółem - według danych Jastrzębskiej Spółki Węglowej, Polskiej Grupy Górniczej i spółki Węglokoks Kraj - w czwartek rano zakażonych było 4 071 górników z kilkunastu kopalń. Wraz ze 165 górnikami z kopalni Bobrek, którzy już wyzdrowieli z Covid-19, liczba potwierdzonych zakażeń wśród górników przekracza 4,2 tys.

Z tego ponad 3,3 tys. przypadków wykryto w badaniach przesiewowych, których - według danych Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego - wykonano dotąd w kopalniach łącznie ponad 45 tys. Górnicy stanowią obecnie mniej niż połowę spośród 8 770 wszystkich osób zakażonych w woj. śląskim - w czwartek rano sanepid poinformowało o 104 nowych przypadkach koronawirusa (nie tylko wśród górników).

Najwięcej zakażeń koronawirusem w górnictwie potwierdzono dotąd w Jastrzębskiej Spółce Węglowej, gdzie w czwartek rano chorych było 2 145 pracowników. Największe w JSW ognisko koronawirusa to kopalnia Pniówek w Pawłowicach, gdzie w czwartek zakażonych było 1 587 pracowników (wzrost o 2).
Jedno nowe zachorowanie potwierdzono minionej doby także w należącej do JSW kopalni Zofiówka (jedna z dwóch części kopalni Borynia-Zofiówka), gdzie łącznie koronawirusa ma 529 pracowników. W kopalni Borynia choruje 12 osób, w kopalni Budryk 6, a w kopalni Jastrzębie-Bzie, gdzie również prowadzone będą badania przesiewowe załogi - 11 (wzrost o 1). Kwarantanną jest objętych 222 pracowników JSW.

Cztery nowe zachorowania wykryto wśród górników Polskiej Grupy Górniczej, gdzie od początku epidemii zakażenie koronawirusem potwierdzono u 1 503 pracowników - około 300 z nich już wyzdrowiało. 1 619 pracowników PGG jest w kwarantannie - to ponad 200 osób mniej niż dobę wcześniej. W ramach badań przesiewowych od pracowników Grupy pobrano dotąd blisko 28,8 tys. wymazów do testów na obecność koronawirusa.

W PGG najwięcej chorych jest w kopalniach: Jankowice (672), Sośnica (460), Murcki-Staszic (235), Bielszowice (71), Marcel (17) i Bolesław Śmiały (13). Od jednego do kilku przypadków zakażenia potwierdzono także w innych kopalniach i w tzw. ruchach Grupy.

W należącej do spółki Węglokoks Kraj kopalni Bobrek w Bytomiu w czwartek zakażonych było (po odjęciu kolejnych 26 ozdrowieńców) 423 pracowników kopalni i współpracujących z nią firm (62). W kopalni z dnia na dzień przybywa osób wyleczonych z COVID-19 - obecnie jest ich 165. W kwarantannie przebywa 10 osób. Do pracy powróciła już większość załogi, a wydobycie zbliża się do poziomu sprzed epidemii.

Według opublikowanych w czwartek danych sanepidu, w woj. śląskim potwierdzono 8 770 przypadków koronawirusa - rano poinformowano o 104 nowych zakażeniach. 2 089 osób wyzdrowiało, a 225 zmarło - w ostatnim czasie w szpitalu w Raciborzu zmarł 67-letni mężczyzna z powiatu wodzisławskiego. Łącznie w szpitalach w regionie leczone są 344 osoby z koronawirusem.

Od początku epidemii w regionie pobrano blisko 98,9 tys. próbek do testów na obecność Sars-CoV-2. W woj. śląskim działa 14 laboratoriów, które badają próbki pobrane od mieszkańców; część wymazów z badań przesiewowych trafia do laboratoriów poza regionem.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE