ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Gazprom musi zmienić harmonogram rozwoju kilku pól gazowych na Kamczatce
04.06.2020r. 10:42

Wiceprezes Gazprom Witaljij Markelow wysłał list do wicepremiera Jurija Trutniewa odpowiedzialnego za rozwój Dalekiego Wschodu Rosji, w którym informuje o konieczności zmiany harmonogramu rozwoju kilku pól gazowych na Kamczatce - czytamy w BiznesAlert.pl.

Zmiany są konieczne ze względu na opóźnienia badań geologicznych i sejsmicznych prowadzonych przez państwową spółkę Rosgeologia. Program rozwoju wydobycia gazu na Kamczatce z 2011 roku przewidywał, że do 2015 roku zostaną zagospodarowane złoża, których roczne wydobycie wynosić będzie 723 mln m sześc. gazu. Gaz z dwóch pól gazowych Nieżnioje Kwakczyskoje i Kszukskoje jest dystrybuowany przez gazociąg Sobolewo-Pietropawłowsk Kamczacki o możliwościach przesyłu 750 mln m sześc. gazu rocznie. Jednak według analityków firmy Gecon, roczna produkcja gazu nie przekracza 420 mln m sześc. gazu, czyli znacznie poniżej zakładanych mocy produkcyjnych.

Według planów Gazpromu z 2016 roku, próby sejsmiczne 3D powinny zostać przeprowadzone na 1090 km kwadratowych. Markelow pisze, że do marca 2020 roku przeprowadzonych zostało jedynie 70 procent wymaganych badań (około 725 km kwadratowych). Plan na lata 2020-2023 zakłada, że testy mają zostać przeprowadzone na kolejnych 1174 km kwadratowych. Przez opóźnienia może być konieczna zmiana planów zagospodarowania kamczackich złóż.

Rosgeologia tłumaczy, że dotychczasowe opóźnienia wynikały z trudnych warunków geologicznych oraz klimatycznych, panujących na półwyspie. Spółka zaznacza, że w ciągu ostatniego roku udało się znacznie przyspieszyć i powoli niwelować powstałe opóźnienie.
Analitycy ostrzegają, że przy zwiększeniu zapotrzebowania Kamczatki na gaz do 1,2 mld m sześc. rocznie, oraz braku postępów w rozwoju pól gazowych, gazu z obecnych zasobów produkcyjnych starczy jedynie na 17 lat.

Wcześniej szef federalnej agencji ds. surowców ROSNEDRA narzekał na opóźnienia wynikające z działania Rosgeologii. Zwrócił się do Izby Obrachunkowej z wnioskiem o stwierdzenie niewywiązania się Rosgeologii z obowiązków. Chodziło o wydatkowanie pieniędzy z budżetu państwa.

Rosgeologia wpadła w problemy finansowe przez ograniczenie zamówień badań geologicznych przez podmioty wydobywcze. W związku z pandemią koronawirusa, spółka obniżyła pracownikom pensje o 25 procent oraz nakazała redukcję etatów w biurach w Moskwie. Pod koniec kwietnia spółka poinformowała, że naruszyła kowenanty niewypłacalności części jej spółek córek. Obecnie spółka ma ponad 13 mld rubli długów, z czego część nie jest spłacana w terminie - czytamy w BiznesAlert.pl.
RBK , BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE