ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Inwestycje w fotowoltaikę w Niemczech w epidemii nie zwolniły
04.06.2020r. 16:00

Jak poinformował portal Gramwzielone.pl, z najnowszych informacji przekazanych przez federalnego regulatora rynku energetycznego w Niemczech wynika, że w kwietniu tamtejszy sektor PV wykonał więcej instalacji niż we wcześniejszych miesiącach.

Jaki jest powód wzrostu inwestycji w fotowoltaikę w Niemczech? Z pewnością obok nadal rosnącej atrakcyjności finansowej tego rodzaju inwestycji, do ich przyspieszenia Niemców skłoniła niepewność co do przyszłych zasad rozliczeń produkowanej energii i chęć zabezpieczenia gwarancji sprzedaży energii na jeszcze obowiązujących warunkach.

Całkowita moc fotowoltaiki w Niemczech przekroczyła już granicę 50 GW i szybko zbliża się do poziomu 52 GW, po przekroczeniu którego - zgodnie z nadal obowiązującym prawem - nowe instalacje o jednostkowej mocy do 750 kW stracą prawo do korzystania z gwarantowanej na 20 lat ceny energii elektrycznej w ramach systemu taryfy gwarantowanej (feed-in tariff, FiT).

Chociaż Niemcy stosują też alternatywny system wsparcia dla naziemnych elektrowni PV o mocy od 750 kW do 10 MW, w postaci gwarantowanej ceny przyznawanej w aukcjach, to jednak za naszą zachodnią granicą największy udział we wzroście mocy PV mają mniejsze instalacje korzystające z systemu FiT.

W ubiegłym roku nasi zachodni sąsiedzi zainstalowali nowe elektrownie PV o mocy około 4 GW, z czego około 4/5 stanowiły elektrownie fotowoltaiczne o jednostkowej mocy nieprzekraczającej 750 kW.

Ryzyko wygaszenia wsparcia dla nowych instalacji z pewnością skłoniło wielu inwestorów w Niemczech do przyspieszenia swoich projektów, aby zdążyć z uruchomieniem produkcji energii jeszcze w systemie FiT.
Efekt to uruchomienie w kwietniu - mimo ograniczeń związanych z epidemią - elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy 379,9 MW i jest to najlepszy wynik w tym roku. W tym aż 318 MW zainstalowano w dachowych elektrowniach PV, które weszły do systemu taryfy gwarantowanej.

Z danych opublikowanych wcześniej przez Instytut Fraunhofera wynika, że w marcu w Niemczech zarejestrowano nowe elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy 367,8 MW i jest to poziom zbliżony do odnotowanego w lutym (356,6 MW) oraz styczniu (373,3 MW).

W sumie w pierwszych czterech miesiącach 2020 r. w Niemczech przybyły elektrownie fotowoltaiczne o mocy niemal 1480 MW, a całkowita moc fotowoltaiki w Niemczech zwiększyła się do 50,46 GW.

Ostatnio niemiecki rynek PV zyskał jednak nadzieję, że przekroczenie granicy 52 GW nie będzie oznaczać wyłączenia systemu taryfy gwarantowanej. Wszystko za sprawą porozumienia, które zostało wypracowane miedzy rządzącymi w Niemczech partiami CDU/CSU oraz SPD.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE