ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

PGNiG liczy 4-krotny wzrost własnego wydobycia gazu w Norwegii
04.06.2020r. 12:59

PGNiG liczy na ok. 4-krotny wzrost własnego wydobycia gazu w Norwegii, którego poziom obecnie wynosi ok. 0,5 mld m sześc. rocznie - oświadczył prezes spółki Jerzy Kwieciński. PGNiG poinformowało też o wysokiej wydajności nowych odwiertów za gazem w Polsce.

Jak mówił Kwieciński w czwartek podczas konferencji poświęconej wynikom finansowym PGNiG za I kwartał 2020 r., spółka zwiększyła liczbę koncesji na norweskim szelfie do 31, eksploatuje 7 złóż, a wydobycie gazu osiągnęło poziom odpowiadający 0,5 mld m sześc. rocznie.

W przyszłym roku będzie to pewnie 0,7 mld m sześc., ale będziemy dalej będziemy sukcesywnie zwiększać wydobycie gazu i ropy i liczymy na ponad 2 mld m sześc. rocznie z własnym złóż na potrzeby przesyłania do Polski gazociągiem Baltic Pipe - mówił Kwieciński.

Podkreślił, że PGNiG cały czas szuka okazji na korzystne akwizycje na szelfie, a "obecny, trudny okres może być momentem, w którym coś ciekawego się pojawi".

Wiceprezes ds. operacyjnych Robert Perkowski poinformował z kolei o wysokiej wydajności ostatnich odwiertów za gazem w Polsce, wykonanych przy użyciu technologii "Cyfrowe Złoże".

Jak wskazał, odwiert horyzontalny na złożu Paproć w zach. Polsce ma ok. 5-krotnie większą wydajność niż dotychczasowe otwory. Z kolei na największym eksploatowanym polskim złożu Przemyśl, cztery nowe otwory, wywiercone z jednego padu mają ok. 10-krotnie większą wydajność od innych odwiertów na tym złożu - podkreślił Perkowski.

Wiceprezes Jarosław Wróbel poinformował z kolei, że w I kwartale 2020 r. PGNiG przyłączyło 27 tys. nowych klientów, prawie o połowię więcej niż w I kw. w 2019 r., zbudowało też prawie 1100 km nowych sieci dystrybucyjnych.
Wróbel zapowiedział, że do końca roku powstanie "kompleksowy model wejścia w produkcję i dystrybucję biometanu", regulujący m.in. wszystkie kwestie dotyczące zatłaczania biometanu do sieci gazowych.

W ocenie Wróbla, do 2030 r. do polskich sieci gazowych powinno trafiać ok. 4 mld m sześć. biometanu rocznie.

Grupa kapitałowa PGNiG miała w I kwartale 2020 r. zanotowała 13,76 mld zł przychodów, 2,08 mld zł zysku EBITDA, 1,21 mld zł zysku operacyjnego oraz 779 mln zł zysku netto. Sprzedaż gazu przez spółki z grupy PGNiG wzrosła w pierwszych trzech miesiącach 2020 r. o 7 proc., do 10,6 mld m sześc.

Spadek wyników, m.in. EBITDA i zysku netto rok do roku był efektem odpisów aktualizujących na majątku trwałym związanych z wydobyciem ropy naftowej i gazu ziemnego w Polsce i za granicą. Według PGNiG, gdyby nie odpis księgowy, wynik EBITDA w pierwszym kwartale 2020 roku byłby o 29 proc. wyższy niż rok wcześniej.

Gdyby nie świadome odpisy to byłby najlepszy wynik kwartalny w historii - podkreślił Kwieciński.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE