ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:



PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA





SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

ZWZ PKN Orlen w piątek o dywidendzie za 2019 r. oraz absolutorium dla zarządu i rady nadzorczej
04.06.2020r. 16:27

Nad podziałem zysku PKN Orlen za 2019 r. i wysokością dywidendy obradować będzie w piątek w Płocku Zwyczajne Walne Zgromadzenie (ZWZ) spółki. Jej akcjonariusze rozpatrzą też uchwały w sprawie absolutorium dla zarządu i rady nadzorczej. W programie obrad są również zmiany w statucie spółki.

Na początku maja zarząd PKN Orlen zaproponował, aby zmienić rekomendowaną wcześniej kwotę dywidendy za 2019 r. z 3 zł na 1 zł za jedną akcję. Swą propozycję zarząd płockiego koncernu uzasadnił wówczas bieżącą i prognozowaną sytuacją makroekonomiczną.

Jak informował wcześniej PKN Orlen, zgodnie z podjętą decyzją zarząd spółki zarekomenduje piątkowemu ZWZ, aby jej zysk za 2019 r. w wysokości 4 mld 813 mln 592 tys. 19,09 zł podzielić w następujący sposób: kwotę 427 mln 709 tys. 61 zł przeznaczyć na wypłatę dywidendy, co oznacza 1 zł na jedną akcję, a pozostałą część w wysokości 4 mld 385 mln 882 tys. 958,09 zł przekazać na kapitał zapasowy spółki.

W swej majowej rekomendacji zarząd PKN Orlen podtrzymał natomiast wcześniejszą propozycję, aby ustalić 14 lipca 2020 r. jako dzień dywidendy, a 28 lipca 2020 r. jako dzień jej wypłaty.

W połowie marca zarząd PKN Orlen proponował, by z zysku spółki za 2019 r. w wysokości 4 mld 813 mln 592 tys. 19,09 zł kwotę 1 mld 283 mln 127 tys. 183 zł przeznaczyć na wypłatę dywidendy, co oznaczałoby 3 zł na 1 akcję, natomiast pozostałą kwotę w wysokości 3 mld 530 mln 464 tys. 836,09 zł przeznaczyć na kapitał zapasowy spółki.

Po zmianie rekomendacji w sprawie wysokości dywidendy za 2019 r. prezes PKN Orlen Daniel Obajtek zapewnił, że płocki koncern ma "stabilną sytuację finansową, ale musi brać pod uwagę obecną sytuację gospodarczą związaną m.in. z pandemią koronawirusa i prognozy dotyczące sytuacji makroekonomicznej".

"Myślimy o rozwoju koncernu w perspektywie długoterminowej, dlatego realizujemy inwestycje i akwizycje. Dywersyfikujemy obszary naszej działalności, aby przynosić zyski akcjonariuszom w kolejnych latach. Po wnikliwej analizie sytuacji makroekonomicznej, zadecydowaliśmy o obniżeniu poziomu rekomendowanej dywidendy do 1 zł na akcję" - mówił m.in. Obajtek, cytowany w majowym komunikacie płockiego koncernu.

PKN Orlen podkreślił wówczas, że "systematyczna wypłata dywidendy" zapisana jest w strategii tej spółki i zapewnił, że "koncern podtrzymuje tę politykę". Spółka wskazała jednocześnie, że "w 2019 r. koncern utrzymywał dobrą sytuację finansową" - zadłużenie netto spadło o 3,2 mld zł (rok do roku) do poziomu 2,4 mld zł na koniec 2019 r., a dźwignia finansowa utrzymywała się na bezpiecznym poziomie 6,3 proc. Oprócz decyzji w sprawie podziału zysku PKN Orlen za 2019 r. i wypłaty dywidendy, piątkowe ZWZ tej spółki podejmie też decyzję w sprawie przyjęcia jej sprawozdania finansowego za poprzedni rok oraz zajmie się projektami uchwał, dotyczącymi udzielenia absolutorium członkom zarządu i rady nadzorczej.
Pod koniec maja rada nadzorcza PKN Orlen powołała tam zarząd nowej kadencji we wcześniejszym, niezmienionym 8-osobowym składzie - jego wspólna, trzyletnia kadencja rozpocznie się dzień po odbyciu obecnego ZWZ zatwierdzającego sprawozdanie finansowe za 2019 r., czyli od 6 czerwca.

Wcześniej, pod koniec kwietnia, Minister Aktywów Państwowych działający, jako podmiot uprawniony do wykonywania praw z akcji tej spółki należących do Skarbu Państwa, powołał ponownie dotychczasowego szefa płockiego koncernu Daniela Obajtka w skład zarządu nowej, wspólnej kadencji, a po decyzji tej rada nadzorcza powierzyła mu powtórnie funkcję prezesa na czas nowej, wspólnej kadencji, czyli także od 6 czerwca.

Daniel Obajtek jest prezesem i dyrektorem generalnym PKN Orlen od lutego 2018 r. Wraz z nim w zarządzie płockiego koncernu zasiadają: Armen Artwich, który odpowiada za sprawy korporacyjne, Adam Burak odpowiedzialny za sprawy komunikacji i marketingu, Patrycja Klarecka, której podlega segment sprzedaży detalicznej, Zbigniew Leszczyński, który jest członkiem zarządu do spraw rozwoju, Michał Róg, który odpowiada za handel hurtowy i międzynarodowy, a także Jan Szewczak, który jest członkiem zarządu do spraw finansowych oraz Józef Węgrecki, który odpowiada tam za segment operacyjny.

Zgodnie ze statutem PKN Orlen, w skład zarządu tej spółki wchodzi od 5 do 9 członków, w tym prezes, wiceprezesi i pozostali członkowie zarządu, przy czym wszystkich powołuje i odwołuje rada nadzorcza z wyjątkiem jednego członka zarządu, który jest powoływany i odwoływany przez podmiot uprawniony do wykonywania praw z akcji płockiego koncernu należących do Skarbu Państwa - do czasu zbycia przez Skarb Państwa ostatniej z tych akcji.

Pozostali członkowie zarządu powoływani są po przeprowadzeniu postępowania kwalifikacyjnego, którego celem jest - jak wskazuje statut PKN Orlen - "sprawdzenie i ocena kwalifikacji kandydatów oraz wyłonienie najlepszego kandydata".

Według danych publikowanych przez PKN Orlen, Skarb Państwa posiada tam 27,52 proc. akcji, Nationale-Nederlanden OFE - 7,01 proc., Aviva OFE Aviva Santander - 6,08 proc., natomiast pozostali akcjonariusze, w tym instytucjonalni i indywidualni - 59,39 proc. akcji.

Jak poprzednio, także obecnie można spodziewać się, że ostateczne decyzje piątkowego ZWZ płockiego koncernu, w tym np. o podziale jego zysku i wysokości dywidendy za 2019 r., a także w innych rozpatrywanych sprawach, zależeć będą przede wszystkim od stanowiska największego akcjonariusza tej spółki, czyli Skarbu Państwa.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoft



cire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE