ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Ropa w USA zaliczy już 6. tydzień ze zwyżką cen
05.06.2020r. 08:09

Ceny ropy na amerykańskiej giełdzie paliw rosną, a surowiec zaliczy już 6. z kolei tydzień ze zwyżką notowań. Kraje OPEC+ osiągnęły wstępne porozumienie w sprawie przedłużenia cięć w produkcji do końca lipca - informują maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na VII na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 37,43 USD, po zwyżce ceny o 0,05 proc.

Ropa Brent w dostawach na VIII na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie jest wyceniana po 40,19 USD za baryłkę, wyżej o 0,50 proc.

Najważniejsi producenci ropy w sojuszu OPEC+ osiągnęli już wstępne porozumienie co do dalszych działań i zamierzają przedłużyć obecne cięcia dostaw ropy do końca lipca.

W kwietniu dostawcy ropy z 23 krajów OPEC+ zobowiązali się do ograniczenia dziennej podaży surowca od 1 maja o ok. 9,7 mln b/d, czyli prawie 10 proc. światowych dostaw ropy. Te ustalenia obowiązują do końca czerwca.

Teraz - po prawie tygodniu sporów - Arabia Saudyjska, największy producent ropy w OPEC, i Rosja osiągnęły wstępne porozumienie z Irakiem w sprawie przestrzegania przez ten kraj kwot dostaw określonych dla poszczególnych państw z OPEC+, bo w maju Irak wywiązał się jedynie z mniej niż połowy przypisanych mu cięć dostaw ropy.

Również w maju trzy inne kraje - Angola, Kazachstan i Nigeria - produkowały więcej ropy niż wynosi ich kwota w ramach kwietniowego porozumienia OPEC+. Jednak cała trójka zgodziła się w czwartek dostosować swoją produkcję do ustalonej w umowie.
Porozumienie - chociaż wciąż do ratyfikacji przez wszystkie kraje OPEC+ - oznacza, że sojusz 23 producentów ropy wydłuży swoje ograniczenie dostaw ropy o kolejny miesiąc - do końca lipca.

Jeśli już w ten weekend zostanie podpisana końcowa umowa, jej wpływ na rynek może być bardzo silny. Po wysokiej nadpodaży ropy na giełdach paliw w pierwszych miesiącach tego roku teraz minister ropy Rosji Aleksander Novak prognozuje, że już w przyszłym miesiącu deficyt ropy na rynkach może wynieść 3-5 mln baryłek dziennie.

Analitycy wskazują, że działania podejmowane ostatnio przez OPEC+ przyczyniły się do podwojenia od kwietnia cen ropy Brent - do ok. 40 USD za baryłkę.

Skok cen ropy poprawił też kondycję dużych firm energetycznych, m.in. takich jak Exxon Mobil i Royal Dutch Shell, i pomógł krajom producentom ropy naftowej w "załataniu dziur" w ich budżetach.

Gdyby w tym miesiącu nie doszło do podpisania umowy w ramach OPEC+, na globalne rynki trafiłyby kolejne miliony baryłek ropy dziennie, a to oznacza jedno - powiększenie nadwyżki surowca na rynkach - gdy popyt na paliwa na świecie nie odżył jeszcze po lockoucie na tyle mocno, aby ograniczyć nadpodaż.

Na zakończenie poprzedniej sesji WTI na giełdzie w N.Jorku zyskała 0,3 proc. Od 29 maja WTI zdrożała o 5,6 proc.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE