ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Na Florydę dostarczono radioizotopowy system zasilania dla łazika marsjańskiego Perseverance
05.06.2020r. 08:30

Amerykański Departament Energii dostarczył swój najnowszy jądrowy system energetyczny do Kennedy Space Center na Florydzie - miejsca startu misji kosmicznej Mars 2020, który ma nastąpić na przełomie lipca i sierpnia. Radioizotopowy generator termoelektryczny (The Multi-Mission Radioisotope Thermoelectric Generator, MMRTG) został zbudowany, załadowany paliwem i przetestowany przez krajowe laboratoria DOE. Ma on zasilać łazika marsjańskiego Perseverance.

Paliwo do eksploracji kosmosu

Perseverance będzie pierwszym łazikiem, w którym użyty zostanie izotop pluton-238 wyprodukowany przez Oak Ridge National Laboratory (ORNL). Laboratorium wraz z krajowymi laboratoriami Idaho i Los Alamos pomaga NASA zwiększyć zapasy tego izotopu - paliwa używanego do dalekich misji kosmicznych.

ORNL niedawno zautomatyzował część procesu produkcyjnego, dzięki czemu laboratorium może produkować do 400 gramów Pu-238 rocznie, zbliżając się do celu NASA, jakim jest 1,5 kg rocznie do 2025 roku.

Zalety MMRTG

Radioizotopowe systemy zasilania (RPS) przekształcają ciepło wytwarzane podczas naturalnego rozpadu izotopu Pu-238 w energię elektryczną. MMRTG dostarczy energię elektryczną dla podstawowych operacji łazika Perseverance i będzie utrzymywać przyrządy i systemy łazika w optymalnych temperaturach. System zasilania ma okres pracy 14 lat, co przewyższa potrzeby energetyczne podczas całorocznej podróży łazika i eksploracji czerwonej planety.

Infrastruktura radioizotopowego systemu zasilania

DOE utrzymuje niezbędną infrastrukturę, która pomaga w budowie, załadunku paliwa i testowaniu każdego systemu zasilania. ORNL zapewnia materiały i sprzęt na potrzeby misji NASA. Los Alamos National Laboratory oczyszcza i zamyka pluton-238 w kapsułkach paliwowych. Idaho National Laboratory następnie montuje, testuje i zapewnia ostateczną dostawę RPS.
"MMRTG, F-2, to najnowszy system zasilania dostarczony NASA przez DOE, aby osiągać wspaniałe cele w eksploracji kosmosu" - twierdzi Stephen Johnson, Dyrektor ds. kosmicznej energetyki jądrowej i technologii izotopów w Idaho National Laboratory.

Dostawa i instalacja MMRTG kończy fazę produkcji RPS dla tego projektu. Przeprowadzono kontrolę systemów łazika zasilanego przez MMRTG. Niewielka załoga z INL będzie monitorować system zasilania przez całą dobę, aż do startu misji, przewidywanego na 17 lipca 2020 r.

Następne kroki

DOE będzie nadal wspierać partnerstwo z NASA. Kolejny generator izotopowy MMRTG ma zasilać misję wiropłatu Dragonfly, który ma badać największy księżyc Saturna, Tytan. Ponieważ energia słoneczna nie jest opcją wykonalną w mglistej atmosferze Tytana, MMRTG odegra ważną rolę w dostarczaniu energii dla statku kosmicznego.

Start misji Dragonfly planowany jest na rok 2026.
Departament Energii USA , CIRE.PL

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE