ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Przemysł publikuje list otwarty wzywający do ułatwień w inwestycjach jądrowych
05.06.2020r. 10:38

Europejski przemysł jądrowy opublikował list otwarty do urzędników europejskich, wzywający do spójności polityki i wysyłania wyraźnych sygnałów ułatwiających inwestycje i budowę nowych elektrowni jądrowych.

List wzywa do opracowania polityki, która pozwoli na budowę dużych reaktorów energetycznych i małych reaktorów modułowych, utrzymanie istniejącej floty reaktorów i długoterminową eksploatację istniejących obiektów.

Mówi, że potrzebna jest naukowa ocena środowiska, która zapewni "szybkie rozwiązanie" problemu pozycji energetyki jądrowej w ramach Taksonomii UE.

Taksonomia stworzy wspólny język, do którego inwestorzy mogą się odnosić, inwestując w projekty i działania gospodarcze, które mają znaczący pozytywny wpływ na klimat i środowisko. Stanowi ona, że przy ocenie zrównoważenia działalności gospodarczej należy wziąć pod uwagę szereg celów środowiskowych.

W marcu Grupa Ekspertów Technicznych Komisji Europejskiej pominęła energię jądrową w swoich zaleceniach dotyczących taksonomii, mówiąc, że nie była w stanie stwierdzić, czy łańcuch dostaw przemysłu jądrowego nie powoduje znaczącej szkody dla innych celów środowiskowych.

Zasada "nie wyrządzaj znaczącej szkody" (DNSH) ma na celu zagwarantowanie, że technologie energetyczne nie wyrządzą szkody innym celom, w tym gospodarce, ani rozwiązaniu takich problemów, jak gospodarka odpadami, różnorodność biologiczna, systemy wodne i skażenia.
W liście wskazano, że grupa ekspertów technicznych zaleciła dalszą analizę położenia, w jakim znajduje się energetyka jądrowa przez wykwalifikowanych ekspertów posiadających odpowiednią wiedzę naukową i techniczną. "Musi to nastąpić w 2020 r., aby ważne inwestycje nie zostały opóźnione", stwierdzono w liście.

W piśmie skierowanym do urzędników UE, w tym przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, podpisanym przez firmy jądrowe i organizacje naukowe, stwierdzono, że przemysł jądrowy jest ważnym sektorem przemysłowym w UE i musi być częścią nowej, spójnej strategii przemysłowej UE.

Według autorów listu 50% bilansu energetycznego UE nadal opiera się na historycznych technologiach paliw kopalnych emitujących CO2, które muszą zostać zastąpione nowymi źródłami niskoemisyjnymi, ponieważ UE przechodzi do gospodarki neutralnej pod względem emisji dwutlenku węgla do 2050 r. Jednocześnie wymagane będzie instalowanie dodatkowych mocy w energetyce, aby zaspokoić rosnące zapotrzebowanie na energię.

"Wyzwanie inwestycyjne jest ogromne, a strategiczna wizja Komisji Europejskiej "Czysta planeta dla wszystkich" wyraźnie uznaje, że energia jądrowa wraz z odnawialnymi źródłami energii będzie stanowić trzon unijnego sektora energii bezemisyjnej w 2050 r." - stwierdzają sygnatariusze listu.
NucNet , CIRE.PL
Zobacz także:

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE