ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

KOMENTARZE

Szansa na spotkanie OPEC+ w sobotę.
05.06.2020r. 10:50

Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy, Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska
Notowania ropy naftowej w ostatnich dniach poruszają się pod dyktando komunikatów dotyczących spotkania OPEC+ w celu ustalenia dalszych planów związanych z porozumieniem naftowym. Wstępnie zakładano, że odbędzie się ono w dniach 9-10 czerwca, później pojawiły się informacje o przełożeniu go na 4 czerwca. Niemniej, wczorajsza data także nie została zatwierdzona - za to pojawiła się nowa, 6 czerwca.

O możliwości sobotniego wirtualnego spotkania państw, które sygnowały porozumienie naftowe, powiadomiła algierska telewizja Ennahar, cytując źródła w OPEC. Arabia Saudyjska oraz Rosja, czyli najwięksi producenci ropy w grupie OPEC+, zadeklarowały chęć przedłużenia rekordowych cięć produkcji ropy w wysokości 9,7 mln baryłek dziennie na kolejny miesiąc. Miesięczny termin wydłużenia maksymalnych cięć to najbardziej prawdopodobny scenariusz, ale nie jest wykluczane także przedłużenie nawet o 3 miesiące.

(1200x800)Notowania ropy naftowej WTI - dane dzienne

Wciąż wielką niewiadomą jest poparcie dla przedłużenia cięć produkcji wśród pozostałych państw OPEC+. Niektóre z nich (np. Irak) już teraz mają trudności z dopasowaniem się do postanowień porozumienia naftowego i nie chcą deklarować się do dotrzymywania limitów przez kolejne miesiące. To właśnie postawa wielu mniejszych producentów jest najprawdopodobniej czynnikiem hamującym ustalenie konkretnej daty spotkania OPEC+.

Notowania ropy naftowej powróciły do zwyżek, gdy pojawiły się informacje, że nie wszystko jeszcze stracone, a przedłużenie cięć jest możliwe. Niemniej, scenariusz utrzymujących się dłużej rekordowych cięć nie jest przesądzony, więc kolejne dni mogą być na rynku ropy nerwowe. W przypadku braku decyzji o przedłużeniu obecnych limitów, kraje OPEC+ będą wdrażać w życie dotychczasowe postanowienia, czyli te ustalone jeszcze w kwietniu - według nich, od lipca do grudnia cięcia produkcji mają być zmniejszone do 7,7 mln baryłek dziennie.

(1200x800)Notowania ropy naftowej Brent - dane dzienne

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE