ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

ZWZ PKN Orlen rozpoczęło obrady - dywidenda za 2019 r. i absolutorium dla zarządu
05.06.2020r. 11:36

W Płocku w piątek po godz. 11. rozpoczęło obrady Zwyczajne Walne Zgromadzenie (ZWZ) PKN Orlen. Akcjonariusze płockiego koncernu mają rozpatrzyć uchwały m.in. w sprawie podziału zysku za 2019 r. i wysokości dywidendy, absolutorium dla zarządu i rady nadzorczej oraz zmian w statucie spółki.

Jeszcze w maju zarząd PKN Orlen zaproponował zmianę rekomendowanej wcześniej kwoty dywidendy za 2019 r. z 3 zł na 1 zł na jedną akcję. Propozycję tę zarząd płockiego koncernu uzasadnił bieżącą i prognozowaną sytuacją makroekonomiczną.

Zgodnie z rekomendacją zarządu PKN Orlen, z zysku spółki za 2019 r. w wysokości 4 mld 813 mln 592 tys. 19,09 zł kwota 427 mln 709 tys. 61 zł miałaby zostać przeznaczona na wypłatę dywidendy, co oznacza 1 zł na jedną akcję, a pozostała część w wysokości 4 mld 385 mln 882 tys. 958,09 zł przekazana na kapitał zapasowy spółki. W swej majowej rekomendacji zarząd PKN Orlen podtrzymał natomiast wcześniejszą propozycję, aby ustalić 14 lipca 2020 r. jako dzień dywidendy, a 28 lipca 2020 r. jako dzień jej wypłaty.

Poza decyzją w sprawie podziału zysku PKN Orlen za 2019 r. i wypłaty dywidendy, piątkowe ZWZ tej spółki podejmie też m.in. decyzję, dotyczącą przyjęcia jej sprawozdania finansowego za poprzedni rok oraz zajmie się projektami uchwał w sprawie udzielenia absolutorium członkom zarządu i rady nadzorczej. W porządku obrad posiedzenia znalazł się również projekt uchwały, dotyczący przyjęcia polityki wynagrodzeń członków zarządu oraz rady nadzorczej płockiego koncernu.

Pod koniec maja rada nadzorcza PKN Orlen powołała tam zarząd nowej kadencji we wcześniejszym, niezmienionym 8-osobowym składzie - jego wspólna, trzyletnia kadencja rozpocznie się dzień po odbyciu obecnego ZWZ zatwierdzającego sprawozdanie finansowe za 2019 r., czyli od 6 czerwca. Wcześniej, pod koniec kwietnia, Minister Aktywów Państwowych działający, jako podmiot uprawniony do wykonywania praw z akcji tej spółki należących do Skarbu Państwa, powołał ponownie dotychczasowego szefa płockiego koncernu Daniela Obajtka w skład zarządu nowej, wspólnej kadencji, a po decyzji tej rada nadzorcza powierzyła mu powtórnie funkcję prezesa na czas nowej, wspólnej kadencji, czyli także od 6 czerwca.
Daniel Obajtek jest prezesem i dyrektorem generalnym PKN Orlen od lutego 2018 r. Wraz z nim w zarządzie zasiadają tam: Armen Artwich, który odpowiada za sprawy korporacyjne, Adam Burak odpowiedzialny za sprawy komunikacji i marketingu, Patrycja Klarecka, której podlega segment sprzedaży detalicznej, Zbigniew Leszczyński, który jest członkiem zarządu do spraw rozwoju, Michał Róg, który odpowiada za handel hurtowy i międzynarodowy, a także Jan Szewczak, który jest członkiem zarządu do spraw finansowych oraz Józef Węgrecki, który odpowiada tam za segment operacyjny.

Według danych publikowanych przez PKN Orlen, Skarb Państwa posiada tam 27,52 proc. akcji, Nationale-Nederlanden OFE - 7,01 proc., Aviva OFE Aviva Santander - 6,08 proc., natomiast pozostali akcjonariusze, w tym instytucjonalni i indywidualni - 59,39 proc. akcji. Jak poprzednio, także obecnie można spodziewać się, że ostateczne decyzje obecnego ZWZ płockiego koncernu, w tym np. o podziale jego zysku i wysokości dywidendy za 2019 r., zależeć będą przede wszystkim od stanowiska największego akcjonariusza tej spółki, czyli Skarbu Państwa.

W piątkowym ZWZ PKN Orlen, które odbywa się w płockim Domu Technika i jest transmitowane w internecie na stronie www.orlen.pl, uczestniczy 515 akcjonariuszy, którzy dysponują ponad 280,5 mln głosów, co daje ponad 65 akcji. spółki. Rozpoczynając obrady przewodniczący rady nadzorczej płockiego koncernu Wojciech Jasiński podkreślił, że będą one prowadzone z zachowaniem rygorów sanitarnych związanych z trwającą epidemią koronawirusa - zwrócił m.in. uwagę na konieczność zachowania stosownej odległości między uczestnikami posiedzenia ZWZ.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE