ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Sektor jądrowy chce być częścią nowej unijnej strategii przemysłowej.
06.06.2020r. 09:50

Sektor jądrowy musi być częścią nowej, spójnej strategii przemysłowej UE - piszą w liście otwartym do europejskich decydentów firmy i organizacje tej branży. Przypominają, że z atomu pochodzi jedna czwarta energii elektrycznej, wytwarzanej w Unii.

25 firm działających w sektorze jądrowym oraz kilkanaście branżowych organizacji, w liście do szefów KE, PE i Rady Europejskiej domaga się spójności i jasności w opracowaniu polityki przemysłowej oraz uwzględnienia atomu w tzw. taksonomii.

Sektor prosi w liście o "wysyłanie jasnych sygnałów, które ułatwiają inwestycje i umożliwiają budowę i uruchamianie niezbędnych nowych, niskoemisyjnych elektrowni jądrowych", zaznaczając, że chodzi zarówno o duże reaktory jak i małe reaktory modułowe. Postuluje też utrzymanie istniejącej floty reaktorów i umożliwienie im działania w długim terminie, kiedy jest to uzasadnione.

Drugi postulat dotyczy Taksonomii UE, czyli popieranych kierunków i sposobów transformacji energetycznej. Według sektora jądrowego, ocena środowiskowa oparta na danych naukowych "zapewni natychmiastowe rozwiązanie problemu pozycji energetyki jądrowej w ramach Taksonomii UE". W liście przypomina się, że Grupa Ekspertów Technicznych (TEG) zaleciła przeprowadzenie dalszych analiz co do uwzględnienia atomu w taksonomii.

Sygnatariusze listu przypominają, że 26 proc. energii elektrycznej wytwarzanej w UE pochodzi z atomu, który pozostaje największym niskoemisyjnym źródłem elektryczności.

Wskazują jednocześnie, że 50 proc. bilansu energetycznego UE nadal opiera się na "historycznych technologiach paliw kopalnych emitujących CO2", które muszą zostać zastąpione nowymi źródłami o niskiej emisji, ponieważ UE przechodzi do gospodarki neutralnej klimatycznie do 2050 r. A rosnące zapotrzebowanie na energię elektryczną wymaga instalowania nowych mocy - zwraca się uwagę w liście.
Branża ocenia, że strategiczna wizja Komisji Europejskiej , określana jako "Czysta planeta dla wszystkich" wyraźnie uznaje, że energia jądrowa wraz z odnawialnymi źródłami energii będzie stanowić trzon unijnego sektora energii w 2050 r. Dalsze innowacje w dziedzinie technologii jądrowej, badania i rozwój, na przykład zaawansowanych i małych reaktorów modułowych, stanowią idealne uzupełnienie odnawialnych źródeł energii w celu dostarczania niskoemisyjnej energii elektrycznej - podkreślają sygnatariusze listu.

Wskazują też, że dla niektórych państw członkowskich każde rozwiązanie wykluczające energię jądrową będzie droższe, mniej skuteczne w redukcji emisji dwutlenku węgla i zwiększy ryzyko bezpieczeństwa dostaw i zagrożenie dla odporności systemu.

Z kolei energochłonne sektory przemysłu UE, aby pozostać konkurencyjnymi na światowych rynkach, polegają na stabilnej, bezpiecznej i niedrogiej energii elektrycznej, i energetyka jądrowa jest kluczowym czynnikiem zapewniającym niezawodny dostęp do takiej energii.

Przemysł jądrowy jest już ważnym sektorem przemysłowym w UE i ma znaczący potencjał w całym cyklu paliwowym energii jądrowej. W UE rośnie świadomość znaczenia zachowania i wzmocnienia przemysłowych łańcuchów dostaw oraz ograniczenia nadmiernej zależności od państw trzecich. Sektor jądrowy musi zatem być częścią nowej, spójnej strategii przemysłowej UE - konkludują sygnatariusze listu.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE