ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Przybyło górników z koronawirusem - znaczący wzrost zachorowań w kopalni Zofiówka
06.06.2020r. 12:24

Do 1135 wzrosła w sobotę liczba górników zakażonych koronawirusem w jastrzębskiej kopalni Zofiówka. Łącznie w kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej jest ponad 2,7 tys. zakażonych górników, a w Polskiej Grupie Górniczej ponad 1,5 tys. Przybywa też osób, które wyzdrowiały z COVID-19.

Łącznie od początku epidemii koronawirusem zakaziło się ponad 4,8 tys. górników z trzech spółek węglowych.

Notowany drugi dzień z rzędu znaczący wzrost zachorowań w jastrzębskiej kopalni Zofiówka (część kopalni zespolonej Borynia-Zofiówka) to następstwo otrzymania z laboratoriów kolejnej partii wyników testów wykonywanych wśród załogi zakładu w ramach badań przesiewowych. Testy potwierdziły obecność wirusa SARS-CoV-2 w kolejnej grupie pracowników. Łącznie w Zofiówce zakażonych jest 1135 osób, wobec 910 raportowanych dobę wcześniej.

W Jastrzębskiej Spółce Węglowej potwierdzono dotąd najwięcej zakażeń koronawirusem w górnictwie - w sobotę rano chorych było 2756 pracowników, wobec 2526 dobę wcześniej.

Mimo znaczącego w ostatnich dniach wzrostu zachorowań w kopalni Zofiówka nadal największe w JSW ognisko koronawirusa to kopalnia Pniówek w Pawłowicach, gdzie w sobotę zakażonych było 1587 pracowników - liczba ta nie zmieniła się od czwartku. W kopalni Borynia choruje 13 osób (wzrost o 1), w kopalni Budryk osiem (wzrost o 1), a w kopalni Jastrzębie-Bzie, gdzie również prowadzone są badania przesiewowe załogi - 13 (wzrost o 3). Kwarantanną jest objętych 212 pracowników JSW.

Dwa nowe przypadki koronawirusa wykryto w ostatnim czasie wśród górników Polskiej Grupy Górniczej, gdzie od początku epidemii zakażenie potwierdzono u 1506 pracowników - 518 z nich już wyzdrowiało. 1442 pracowników PGG jest na kwarantannie - to kilkaset osób mniej niż przed tygodniem. W ramach badań przesiewowych od pracowników Grupy pobrano dotąd blisko 33 tys. wymazów do testów na obecność koronawirusa.
W PGG najwięcej chorych jest w kopalniach: Jankowice (671), Sośnica (460), Murcki-Staszic (235), Bielszowice (71), Marcel (17), Bolesław Śmiały (13) i Ziemowit (11). Od jednego do kilku przypadków zakażenia potwierdzono także w innych kopalniach i w tzw. ruchach Grupy. Trwają badania przesiewowe załogi w kopalniach Marcel i Ziemowit - pierwsza tura badań w tym drugim zakładzie na razie nie potwierdziła, by był on kolejnym ogniskiem koronawirusa.

Oprócz zakładów PGG i JSW od początku epidemii zakażonych zostało także 590 górników z należącej do Węglokoksu bytomskiej kopalni Bobrek - obecnie koronawirusa ma tam 366 osób (54 z nich to pracownicy firm współpracujących z kopalnią), a 224 górników wyzdrowiało. Na kwarantannie jest 9 osób.

Ogółem - według zebranych w sobotę przez PAP danych Jastrzębskiej Spółki Węglowej, Polskiej Grupy Górniczej i spółki Węglokoks Kraj - od początku epidemii do soboty rano potwierdzono zakażenie koronawirusem 4852 górników z kilkunastu kopalń, wobec 4619 raportowanych dobę wcześniej. Łącznie w kopalniach PGG i kopalni Bobrek jest 742 ozdrowieńców. JSW nie podaje liczby osób, które wyzdrowiały z COVID-19.

Górnicy stanowią niespełna połowę spośród 9158 wszystkich osób zakażonych w woj. śląskim - w sobotę rano sanepid poinformował o 195 nowych przypadkach koronawirusa, głównie wśród górników. 2222 osoby wyzdrowiały, a 238 zmarło. W ostatnim czasie w szpitalu w Tychach zmarła 80-letnia kobieta z powiatu zawierciańskiego, w Bielsku-Białej - 93-letnia kobieta, a w Gliwicach 74-latek z tego miasta.

Łącznie w szpitalach w regionie są leczone 322 osoby z koronawirusem. Śląskie jest województwem o największej w Polsce liczbie potwierdzonych zakażeń.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE