ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

CENTRUM PRASOWE

PSE liderem branżowym w Rankingu Odpowiedzialnych Firm 2020
10.06.2020r. 15:28

Polskie Sieci Elektroenergetyczne zajęły pierwsze miejsce w XIV Rankingu Odpowiedzialnych Firm w kategorii paliwa, energetyka, wydobycie. To awans o jedną pozycję w stosunku do zeszłego roku. Spółka awansowała także w klasyfikacji generalnej - znalazła się na piątym miejscu wobec szóstej pozycji sprzed roku.

PSE są jednym z największych operatorów systemu przesyłowego w Europie Środkowo-Wschodniej. Spółka przyczynia się do osiągnięcia Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ (z ang. Sustainable Development Goals - SDG) poprzez realizację swojej strategii biznesowej, strategii zrównoważonego rozwoju, a także wieloletniego planu rozwoju systemu przesyłowego. Dokumenty te są odpowiedzią na wyzwania klimatyczne, technologiczne oraz regulacyjne, przed którymi stoi system elektroenergetyczny.

- Pozycja lidera energetycznego w Rankingu Odpowiedzialnych Firm to dowód uznania dla wieloletniej, codziennej pracy, determinacji oraz dużej aktywności Polskich Sieci Elektroenergetycznych w obszarze społecznej odpowiedzialności. Dziękuję wszystkim naszym pracownikom, którzy się do tego sukcesu przyczynili. Odpowiedzialność jest jedną z kluczowych wartości naszej firmy, a naszym podstawowym celem jest zapewnienie niezawodnych dostaw energii elektrycznej do wszystkich regionów kraju z uwzględnieniem warunków do zrównoważonego rozwoju sektora energetycznego. To dla naszej firmy wielkie zobowiązanie, dlatego też doskonalimy naszą strategię biznesową, wewnętrzne procesy i standardy - podkreśliła Ada Konczalska, dyrektor Departamentu Komunikacji PSE.

- Po raz trzeci bierzemy udział w tym rankingu i co roku podnosimy swoją pozycję. To pokazuje nasze zaangażowanie w realizację strategii i wynikających z niej projektów na rzecz zrównoważonego rozwoju krajowej gospodarki i społeczeństwa. Działamy odpowiedzialnie w każdym obszarze naszej aktywności biznesowej: dostosowujemy system elektroenergetyczny do wyzwań klimatycznych, związanych z nowymi technologiami czy zmieniającym się prawem. Prowadzimy inwestycje i utrzymujemy infrastrukturę z troską o środowisko naturalne - zaznaczyła Małgorzata Jachimowska-Noworyta, Pełnomocnik Zarządu ds. Zrównoważonego Rozwoju PSE.

Mniejsze emisje dzięki inwestycjom

PSE utrzymują także pozycję lidera w polskiej branży energetycznej w dziedzinie raportowania wpływu. Raport spółki pod hasłem "Napełniamy Polskę mocą" jest najbardziej zaawansowaną formą sprawozdawczości.

W ubiegłym roku Spółka po raz pierwszy zmierzyła swój ślad węglowy zgodnie z międzynarodowym standardem Greenhouse Gas Protocol. Według metody obliczania market-based, całkowita wielkość emisji PSE w 2018 r. wyniosła 1,6 mln t CO2 (z zastosowaniem wskaźników emisji specyficznych dla sprzedawców energii elektrycznej).

Niemal 99 proc. źródeł emisji gazów cieplarnianych w PSE jest związana z produkcją energii elektrycznej wykorzystywanej na pokrycie strat powstałych w procesie przesyłania energii. Za pozostały 1 proc. odpowiada przede wszystkim zużycie energii elektrycznej i cieplnej w budynkach, emisja SF6 (sześciofluorku siarki), wykorzystywanego jako izolator w urządzeniach, oraz spalanie paliw w samochodach służbowych.

Spółka podejmuje wysiłki, by ograniczać straty w sieci przesyłowej i poprzez to przyczynić się do zmniejszenia emisji. Jest to możliwe m.in. dzięki jednemu z najbardziej ambitnych w Europie programów inwestycyjnych na rzecz rozwoju infrastruktury przesyłowej. Spółka realizuje obecnie 164 projekty o szacowanej wartości ponad 12 mld zł, w ramach których modernizowane lub budowane są linie najwyższych napięć i stacje elektroenergetyczne.

Edukacja i współpraca

PSE prowadzą też działania edukacyjne, przy których blisko współpracują z mieszkańcami gmin, na terenie których znajduje się infrastruktura PSE. Jedną z takich inicjatyw jest pierwsza edycja programu "WzMOCnij swoje otoczenie", wspierającego projekty ważne dla lokalnych społeczności i mające długofalowy wpływ na ich otoczenie i komfort życia. W pierwszej edycji dofinansowanie otrzymały projekty z prawie 80 gmin w całej Polsce. Z ich efektów korzysta ponad 110 tys. osób.

W walce z wirusem

Spółka zaangażowała się aktywnie w walkę z pandemią Covid-19. Podjęto dodatkowe działania, które pomogły lokalnym partnerom spółki dostosować się do nowej rzeczywistości.

- Żyjemy dziś w czasach przełomu i jednocześnie wielkiej niepewności- Nie wiemy, jak będzie wyglądał świat, gospodarka i społeczeństwo za kilka lat, a nawet za kilka miesięcy. Jedni czekają na cud, inni zatrzymali się w bezruchu, a tylko niektórzy właśnie teraz podejmują największe wyzwania, pamiętając o tym, że w czasach wielkiego kryzysu pojawiają się też największe szanse. Jednocześnie też widać niezwykłe ożywienie społeczne wśród ludzi biznesu, zarówno z tych małych, trochę większych lub z całkiem dużych firm. Pandemia wymusiła redefinicję roli biznesu w społeczeństwie - podkreślił profesor Bolesław Rok.

- Od wybuchu epidemii współpracujemy z Ministerstwem Zdrowia, by w porozumieniu z nim przekazać darowizny pieniężne i rzeczowe dla wojewódzkich i powiatowych szpitali oraz instytucji sanitarnych - mówi Ada Konczalska, dyrektor Departamentu Komunikacji PSE. Lecznice otrzymały m.in. respiratory, kardiomonitory, pulsoksymetry, monitory funkcji życiowych pacjentów czy profesjonalny sprzęt do czyszczenia powierzchni. PSE zainicjowały także akcję #DajemyGminomMoc, przekazując do ponad 40 samorządów środki ochrony osobistej w postaci jednorazowych i wielorazowych maseczek, przyłbic oraz kombinezonów ochronnych.

O Rankingu Odpowiedzialnych Firm

Ranking Odpowiedzialnych Firm to jedyne zestawienie firm działających w Polsce, w którym są one oceniane pod kątem jakości zarządzania społeczną odpowiedzialnością biznesu (CSR). Partnerem ROF 2020 jest Forum Odpowiedzialnego Biznesu. Partnerem merytorycznym jest Deloitte, zaś partnerem medialnym - "Dziennik Gazeta Prawna". Partnerem technologicznym ROF jest SMART CSR.

Autorami ankiety, na podstawie której wyłoniono laureatów są: profesor Bolesław Rok, z Centrum Badań Przedsiębiorczości Pozytywnego Wpływu Akademii Leona Koźmińskiego oraz Jarosław Horodecki, dziennikarz. Ankieta liczyła 44 pytań z kluczowych obszarów: etyczna kultura organizacyjna, zrównoważonego zarządzania, pozytywnego wpływu oraz wybranych wskaźniki odpowiedzialności m.in. z ochrony klimatu, emisji CO2, gospodarki obiegu zamkniętego, równych szans, przeciwdziałania mobbingowi i dyskryminacji, czy też wolontariatu.

Uroczyste ogłoszenie wyników ROF odbyło się 4 czerwca podczas konferencji "Pozytywny biznes w Polsce. Pasja, innowacje i odpowiedzialność". W tegorocznym rankingu wzięły udział 74 firmy. Ostatecznie do głównego zestawienia zakwalifikowało się 68 przedsiębiorstw.
PSE
Zobacz także:

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE