ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Pilotaż stacji ładowania i wypożyczania rowerów we Władysławowie i Helu
15.06.2020r. 16:13

Przy dworcu kolejowym we Władysławowie (Pomorskie) rozpoczął się w poniedziałek test stacji ładowania i wynajmu rowerów z napędem elektrycznym. W przyszłym tygodniu podobny pilotaż zostanie uruchomiony w Helu.

"To kolejny etap naszego projektu, który polega na wprowadzeniu bike sharingu na dworce kolejowe. Od ponad roku trwały testy wewnętrzne, teraz rozpoczynamy testy zewnętrzne, które potrwają do końca miesiąca. Chcemy prosić mieszkańców i turystów o wypełnienie ankiety w aplikacji internetowej i wskazanie błędów w funkcjonowaniu stacji ładowania oraz rowerów" - powiedział na konferencji prasowej we Władysławowie prezes PKP Telkol Mirosław Gilarski.

W rozmowie z PAP Gilarski podkreślił, że to pierwsza w kraju usługa bike sharingu na stacjach kolejowych oferowana przez Grupę PKP.

"Ten nowatorski dla nas projekt wpisuje się w szeroko pojętą politykę rządu dotyczącą rozwoju elektromobilności w kraju" - podkreślił.

Prezes PKP Telkol wyjaśnił, że jeśli pilotaż się powiedzie, wynajem rowerów i stacje ładowania będą funkcjonować we Władysławowie i Helu do końca września.

"Pilotaż jest częścią prac badawczo-rozwojowych, które prowadzimy w Grupie PKP nad rozwojem elektromobilności oraz tzw. transportu na ostatniej mili z wykorzystaniem pojazdów elektrycznych. Najlepszym sposobem przed wdrożeniem docelowych rozwiązań jest ich sprawdzenie w rzeczywistości, stąd pomysł na przeprowadzenie testów na jednej z bardziej malowniczych tras rowerowych na Pomorzu" - nadmienił członek zarządu PKP S.A. Mirosław Antonowicz.

Gilarski zaznaczył, że pilotaż bike sharingu w dwóch miejscowościach na Półwyspie Helskim to również pomysł na zwalczanie wykluczenia komunikacyjnego. "Ktoś dojedzie wypożyczonym rowerem na stację kolejową i dzięki temu zyskamy nowego klienta dla spółek przewozowych PKP" - dodał.

Docelowo na każdym z dwóch dworców kolejowych znajdzie się 10 nowoczesnych rowerów elektrycznych, a obecnie we Władysławowie do dyspozycji turystów i mieszkańców jest 20 pojazdów. W przyszłym tygodniu podobny punkt ładowania rowerów elektrycznych i ich wynajmu ruszy w Helu.
Obie stacje ładowania oraz wypożyczania pojazdów to 12 stanowisk dla elektrycznych dwukołowców tj. rowerów, skuterów i hulajnóg. Połowa miejsc przeznaczona będzie na rowery do wypożyczenia, a pozostałe dla użytkowników z własnymi pojazdami.

W specjalnej szafce z zamkiem elektromagnetycznym, otwieranej zdalnie przy pomocy dedykowanej aplikacji na smartfona, znajduje się gniazdo 230V/8A do ładowania jednośladów, a także wejście USB do szybkiego zasilenia przenośnego sprzętu elektronicznego. W środku jest też miejsce na mały bagaż podręczny oraz linka zabezpieczająca pojazd przed kradzieżą.

Oferowane do wypożyczenia rowery przy wspomaganiu elektrycznym mogą rozwinąć prędkość do 25 km/h. Dla mniej wprawionych osób, wyprodukowane w Polsce jednoślady wyposażono także w trzytrybowy system wsparcia jazdy. Na w pełni naładowanej baterii takim rowerem będzie można przejechać 100 kilometrów. Jazda jest możliwa również bez silnika elektrycznego tylko przy użyciu siły własnych mięśni.

Po użyciu roweru użytkownik ma odstawić go na jednej z dwóch stacji ładowania przy dworcach we Władysławowie i Helu. Trasa rowerowa między tymi miejscowościami wynosi ok. 33 km.

Wdrażany pilotaż jest prowadzony w ramach projektu Pilot Maker Elektro ScaleUp, który jest współfinansowany przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Jego głównym celem jest rozwijanie potencjału elektromobilności w społeczeństwie, a także popularyzacja ekologicznych źródeł transportu.

PKP Telkol zlecił w całości wykonanie zadania start-upowi TrybEco z Łodzi.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE