ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:



PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA





KOMENTARZE

Spotkanie OPEC+ bez zaskoczeń
19.06.2020r. 11:17

Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy, Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska
Zgodnie z zapowiedziami, wczoraj miało miejsce spotkanie tzw. komitetu technicznego OPEC+. Jest to organ, który powstał po to, aby monitorować dopasowanie poszczególnych sygnatariuszy porozumienia naftowego do określonych limitów produkcji ropy, a także sugerować dalsze kierunki działań.

Wczorajsze spotkanie online miało na celu przede wszystkim upewnienie się, że każdy kraj będzie przestrzegał narzuconych na niego ograniczeń produkcji. Nowe porozumienie naftowe zakłada bowiem, że cięcia produkcji ropy naftowej w OPEC+ w miesiącach maj-lipiec mają wynieść łącznie aż 9,7 mln baryłek dziennie, czyli około 10 proc. całkowitej globalnej produkcji.

W maju większość krajów dopasowała się do narzuconych im limitów, a niektóre - kilka krajów Bliskiego Wschodu - zrobiły to nawet z nadwyżką. Niemniej, wśród sygnatariuszy porozumienia znalazły się także państwa, którym ograniczanie produkcji ropy idzie znacznie wolniej niż zakładano. Należą do nich m.in. Irak, Nigeria czy Kazachstan. Wczoraj komitet OPEC+ upomniał te kraje i wezwał je do bardziej stanowczych działań.

Powyższe komunikaty stanowią pozytywny akcent, sprzyjający stronie popytowej na rynku ropy naftowej. Nie są one jednak zaskoczeniem dla inwestorów. Nie dziwi także wstrzemięźliwość OPEC+ dotycząca dalszych działań - na razie organizacja ta nie podjęła decyzji co do sierpnia, tj. tego, czy przedłuży rekordowe cięcia produkcji o kolejny miesiąc, czy jednak już je zmniejszy.

Gwałtowna przecena ropy naftowej, wywołana pandemią Covid-19, zaskoczyła wiele podmiotów, w tym także amerykańskie rafinerie. Zlokalizowane w Stanach Zjednoczonych firmy wydobywcze zaczęły bowiem znacząco ciąć wydobycie, co poskutkowało brakiem wywiązywania się z części kontraktów na dostawy ropy naftowej do rafinerii.

Obecnie, gdy sytuacja na amerykańskim rynku naftowym zaczyna się stabilizować, rafinerie rewidują swoje kontrakty na kupno surowca, aby zadbać o ciągłość dostaw. Oznacza to, że popyt na ropę z ich strony w najbliższym czasie może być większy.

Rafineriom sprzyjają niskie ceny ropy naftowej, ponieważ stanowi ona ich koszt. Niemniej, ta sytuacja ma miejsce tylko pod warunkiem, że udaje im się zawrzeć te niskie ceny w kontraktach i zagwarantować sobie nieprzerwane dostawy surowca.

Nie oznacza to jednak, że najtrudniejsze na rynku ropy naftowej już minęło. Nad całym globalnym rynkiem finansowym zawisło widmo drugiej fali pandemii, co potencjalnie może ponownie negatywnie przełożyć się na światowy popyt na ropę naftową.

(1200x798)Notowania ropy naftowej WTI - dane dzienne

(1194x799)Notowania ropy naftowej Brent - dane dzienne

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoft



cire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE