ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

OPINIE

Ceny gazu mogą pozostać pod presją
22.06.2020r. 11:36

Ole Hansen
Szef działu strategii rynków towarowych, Saxo Bank
Sektor energetyczny nadal odnotowuje rozbieżność pomiędzy ropą naftową i jej produktami z jednej strony a gazem ziemnym z drugiej strony.

Szeroko zakrojone cięcia OPEC+ w połączeniu z wysokim stopniem zgodności oraz doniesieniami, że popyt rośnie w szybkim tempie, przyczyniły się do mocnego ożywienia cen ropy naftowej i jej produktów od czasu minimum z końcówki kwietnia. W najnowszym raporcie na temat rynku ropy Międzynarodowa Agencja Energetyczna (MAE) utrzymuje, że w 2020 r. popyt na ropę wzrośnie, jednak będzie nadal o 8,1 mln baryłek dziennie niższy, zanim wzrośnie o 5,7 mln w 2021 r. W ujęciu ogólnym MAE nie przewiduje całkowitej poprawy co najmniej do 2022 r. ze względu na powolny wzrost popytu na paliwo lotnicze oraz na zmianę zachowań konsumentów.

Podczas gdy ropa naftowa znajduje się na dobrej drodze do ożywienia, ceny gazu ziemnego w Stanach Zjednoczonych i Europie w nadchodzących miesiącach mogą pozostać pod presją. To reakcja na sezonowy wzrost zapasów, który potencjalnie może doprowadzić do zapełnienia zbiorników. Amerykański gaz ziemny z dostawą w lipcu plasuje się zaledwie nieco powyżej wsparcia na poziomie 1,60 USD/MMBtu przed marcowym minimum wynoszącym 1,52 USD/MMBtu. Bez mocnego ożywienia popytu spowodowanego ociepleniem albo bez wzrostu popytu ze strony sektora przemysłowego ryzyko krótkoterminowe nadal wiąże się ze spadkiem cen.

Do niepewności przyczynia się również perspektywa, że już wkrótce może nastąpić odwrót od ostatnich związanych z ropą cięć produkcji w Stanach Zjednoczonych. Po powrocie ropy WTI powyżej 40 USD/b, producenci ropy z łupków są gotowi do zwiększenia wydobycia, co oznaczałoby dodatkową produkcję gazu ziemnego. Kolejnym wyzwaniem jest ostatni spadek eksportu LNG spowodowany niższymi cenami gazu na świecie, które obniżyły rentowność eksportu LNG, biorąc pod uwagę koszty transportu i skraplania.

(786x494)

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLANDp
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE